Dat staat in een voorstel waarmee de Europese Commissie binnenkort komt. Het gaat om een aanscherping van een uit 2000 daterende richtlijn voor late betalingen. Belangrijkste wijziging is dat Brussel de regels voor publieke instanties harmoniseert, en dat bedrijven die op hun geld zitten te wachten, recht hebben op compensatie van invorderingskosten, los van de wettelijke rente die na verloop van de betalingstermijn verschuldigd is.
De richtlijn geldt als minimumregeling, voor situaties waarin leverancier en afnemer contractueel niets zijn overeengekomen. Verandering van de regels voor overheden is volgens de Commissie onder meer noodzakelijk omdat juist publieke instanties trage betalers zijn. Tegelijkertijd zijn hun aankopen, die jaarlijks neerkomen op euro 1943 mrd, van groot economisch belang.
Europa pakt late betalingen aan
In het licht van de economische neergang is het des te belangrijker dat Europa te late betalingen aanpakt, vindt de Commissie. De bedoeling van het voorstel is de cashflow van bedrijven te verbeteren. 'Uit studies blijkt dat tot 25% van de faillissementen is te verklaren uit te late betalingen', zegt Erik Sonntag van de Europese werkgeversorganisatie Business Europe.
Volgens Sonntag zijn overheden in de gehele Unie traag met betalen. Gemiddeld nemen ze daar ruim zestig dagen voor. De Finse overheid, die binnen de maand rekeningen voldoet, is een witte raaf, aldus Sonntag. 'Uit onderzoek van de Italiaanse werkgeversorganisatie Confindustria blijkt dat publieke instanties in Itali& euml; gemiddeld pas na 240 dagen betalen. Er staat voor euro 70 mrd aan rekeningen open.'
Mkb heeft slechte toegang tot bankkredieten
Business Europe heeft de Commissie afgelopen week in een brandbrief opgeroepen snel met haar voorstel te komen. Sonntag: 'De kwestie is nu extra belangrijk, omdat het mkb thans slechte toegang tot bankkredieten heeft.'
Ondernemer heeft
geen zicht op factuurafhandeling& nbsp;2 maart
2009
Elektronisch
factureren makkelijker& nbsp;9 februari 2009
Kredietverzekering
wordt fors duurder& nbsp;26 januari 2009
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.