Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Kabinet wil geen hoger toptarief

Thursday 17 September 2009, 14:53
update: Sunday 02 October 2011, 21:44
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
10963110.jpg

Premier Balkenende ziet een verhoging van het toptarief naar 60% niet zitten, maar durfde bij de Algemene Politieke Beschouwingen , die op dit moment in de Tweede Kamer plaatsvinden, er ook geen taboe op te leggen. Dat komt omdat de ambtelijke werkgroepen de vrije hand hebben gekregen om miljarden aan bezuinigingen te inventariseren.& nbsp;

'Geen taboes', zei Balkenende tegen de Kamer. 'Maar ik zeg u hoe wij er naar kijken.' Het kabinet wil het toptarief in de inkomstenbelasting niet verhogen naar 60%, zoals de PvdA bepleit.& nbsp;

Niet uit de pas lopen

Balkenende legde uit dat het toptarief van 60% bij de belastingherziening van 2001 om goede redenen is verlaagd naar 52%. Nederland wilde met het hoogste belastingtarief internationaal gezien niet te veel uit de pas lopen, en het kabinet staat nog steeds op dat standpunt, maakte Balkenende duidelijk.

Maar de ambtenaren die op de rijksbegroting gaan zoeken naar toekomstige miljardenbezuinigingen, mogen wel kijken naar het toptarief voor hogere inkomens en naar andere voorstellen voor een nieuwe lastenverdeling zoals de solidariteitsheffing van de ChristenUnie. 'Geen taboe op een onderzoek dat nergens toe leidt', concludeerde GroenLinks-leider Femke Halsema.& nbsp;

Geen extra bankbelasting

Om dezelfde redenen durft Balkenende ook geen extra belasting voor de bancaire sector van de hand te wijzen. De minister-president vreest dat een bankenheffing contraproductief zal werken.'Het beperkt het economische herstel en het op gang brengen van kredietverlening.'

Balkenende reageerde daarmee op een vraag die SP-fractievoorzitter Agnes Kant stelde tijdens het debat over de kabinetsbegroting voor 2010. 'Beleid moet niet uit rancune worden gevoerd. Een gezonde werking van de bancaire sector is onmisbaar voor economisch herstel', aldus de premier.

Banken eerst gezond

Minister Wouter Bos van Financi& euml;n zei eerder deze week dat een bankenheffing wat hem betreft op termijn bespreekbaar is. Maar eerst moeten de banken weer financieel gezond zijn en moet de kredietverlening weer goed lopen. Kant had gevraagd of er deze kabinetsperiode nog een bankenheffing komt.

Balkenende wil volgend jaar juni in debat met de Tweede Kamer over het onderzoek naar miljardenbezuinigingen op twintig beleidsterreinen. Topambtenaren beginnen binnenkort aan dat onderzoek. Knopen worden doorgehakt in de voorbereiding op Prinsjesdag volgend jaar september.

Ambtelijke werkgroep, daarna keuzes

Dat maakte hij duidelijk in het Kamerdebat. Het kabinet heeft aangekondigd dat topambtenaren op zoek gaan naar bezuinigingen van 20% op minimaal twintig beleidsterreinen, die samen optellen tot euro 40 mrd. Het kabinet zal daarna fundamentele keuzes maken.

De premier bevestigde aan CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel dat nog deze kabinetsperiode 'betekenisvolle stappen' worden gezet. Daarbij gaf Balkenende wel aan dat het complex is om volgend jaar, als de werkgroepen klaar zijn, direct in te grijpen in de lopende begroting. Maatregelen zijn eerder in 2011 te verwachten.

2011 een scharnierjaar

Balkenende wees er ook op dat in 2011 de landelijk verkiezingen worden gehouden en politieke partijen met hun verkiezingsprogramma bezig zijn. Hij noemde 2011 'een scharnierjaar', waarin het kabinet in ieder geval wil toewerken naar een perspectief van een begrotingsoverschot.

De oppositie, van links tot rechts, verweet het kabinet een gebrek aan visie. D66-leider Alexander Pechtold vroeg Balkenende of& nbsp; 'alleen de kruidenier uit Zeeland komt bezuinigen'. Fractieleider Femke van Halsema van GroenLinks: 'Waarom dan overal 20% bezuinigen?'& nbsp; Daarop stelde de premier dat straks zeker wel gekozen kan worden om op het ene terrein minder in te grijpen dan op het ander.

Motie van wantrouwen

VVD-leider Mark Rutte kwam donderdagavond met een motie van wantrouwen tegen het kabinet. Dat kwam hem op veel kritiek te staan van de coalitiepartijen.

CDA speculeert over opvolging Balkenende& nbsp;17 september 2009
Balkenende: echte hervormingen vergen tijd& nbsp;15 september 2009
Bos: 'Begrotingstekort alleen terugdringen bij voldoende groei'& nbsp;15 september 2009

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • gratis 3x FD Weekend op zaterdag
  • onbeperkt koersinformatie
  • 10 FD.nl artikelen per maand