Dat blijkt uit onderzoek van adviesbureau Watson Wyatt. Het bedrijf ondervroeg meer dan 700 Europese bedrijven. Bijna& nbsp; de helft - 47 % - heeft het afgelopen halfjaar vaste werknemers moeten ontslaan. Slechts 30% verwacht dat dit de komende zes maanden ook het geval zal zijn.
Hetzelfde geldt voor de zogenaamde personeelsstop. Zo'n 60% van de ondervraagde ondernemingen nam de afgelopen zes maanden zijn toevlucht& nbsp;tot deze maatregel. Slechts 38% verwacht de personeelsstop& nbsp;de komende tijd et handhaven.
Veilige havens
Per land en sector treden wel aanzienlijke verschillen op. In Ierland, Frankrijk, Nederland en het Verenigd Koninkrijk denkt wel 45% van de bedrijven& nbsp;te blijven snijden in het& nbsp;vaste personeel.& nbsp;Ook in de auto-industrie, de financi& euml;le& nbsp;sector en de telecommunicatiesector verwacht& nbsp;nog& nbsp;40 tot& nbsp;45% van de bedrijven& nbsp;voortgaande ontslagen. Energie en de farmasector lijken daarentegen relatief veilig.
Dooi& nbsp;& nbsp;
Ook op het salarisfront zijn er tekenen van lichte dooi. Terwijl Watson Wyatt in juni nog bij 70% van de respondenten peilde dat de salarissen waren bevroren of zouden worden bevroren, is dat nu nog maar bij 57% het geval. Van de 47% die van de organisaties die nu de salarissen heeft bevroren, heeeft 40% nog niet besloten of dat in 2010 zo zal blijven.
Het afgelopen half jaar heeft 58 % van de respondenten aanzienlijke herstructureringen& nbsp; doorgevoerd. Voor de komende maanden verwacht nog eens 56% dit de komende maanden te zullen doen. Deze herstructureringen komen het& nbsp;meest voor in Ierland, Itali& euml;, Rusland, Verenigd Koninkrijk en Zwitserland.
Talent
& nbsp;& ldquo;Veel bedrijven in Europa hebben interne herstructureringen gerapporteerd om hun organisatie af te stemmen op de nieuwe economische realiteit& rdquo;, zegt Sven Slavenburg van watson Wyatt. & ldquo;Bedrijven hebben nu de gelegenheid om in deze periode van relatieve stabiliteit hun aandacht te vestigen op het implementeren van deze veranderingen in functies, beloning, talent en werknemersbetrokkenheid om de samenhang tussen mensen en de bedrijfsvoering te verbeteren& rdquo;.
& ldquo;Nu de recessie ten einde begint te lopen, zullen organisaties proactief moeten handelen en ervoor zorgen dat hun personeelsbeleid in staat is om op een aantrekkende economie in te spelen. Salarisbudgetten zullen weliswaar nog krap zijn en werknemersbetrokkenheid laag, maar getalenteerde werknemers zien hun kansen op de arbeidsmarkt aanzienlijk verbeteren.& rdquo; aldus Slavenburg.
& nbsp;
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.