Dat blijkt uit stukken en verklaringen waarover deze krant beschikt. De Belastingdienst zet grote vraagtekens bij deze route. Jaarlijks koopt ING voor honderden miljoenen euro's in bij onder meer IT-leveranciers als Microsoft en Oracle en bij uitzendbureau Randstad.
Doordat de contracten en facturen via een Zwitserse ING-vestiging lopen, wordt een btw-afdracht van 19% Nederlandse btw uitgespaard. Hierdoor loopt de Belastingdienst jaarlijks tientallen miljoenen euro's aan belastinginkomsten mis.
Zwitserlandroute ING
De inkooppraktijk van ING wringt met de miljardensteun die de Nederlandse overheid de bank heeft verstrekt om de financiële crisis te overleven. Al enige tijd oefent de overheid druk uit op Nederlandse banken die steun ontvangen, om omstreden activiteiten af te stoten of te beëindigen. Zo verkochten Fortis en ING vorig jaar onderdelen die particulieren en bedrijven hielpen bij het ontwijken of ontduiken van belasting.
Onder bankmedewerkers van ING staat de Zwitserlandroute bekend onder de naam 'the Swiss procurement hub'. Volgens een anonieme bankmedewerker maakt ING er sinds 2004 gebruik van. 'Zes jaar geleden moesten opeens grote contracten worden overgezet naar een Zwitserse ING-vestiging. Het is geen ethisch gedrag. De bank is de bedrijfskleur oranje met deze werkwijze eigenlijk niet waard.'
Global Vendor Management Centre in Zwitserland
Vooral de grote contracten moeten via Zwitserland worden afgehandeld. 'Met een contract van euro 1,5 mln hoefde ik niet aan te komen zetten. Contracten van rond de euro 100 mln werden als eerste gebruikt in de Swiss hub.'
ING laat weten dat het Global Vendor Management Centre in Zwitserland sinds augustus 2007 opereert met instemming van de Zwitserse belastingdienst. De belangrijkste reden voor het opzetten van de vestiging is een commerciële. Centralisering en professionalisering drukken de kosten. Daarnaast spelen besparingen op de btw inderdaad een rol, erkent ING in een verklaring.
Vrijgesteld van btw-heffing
Voor financiële instellingen is de btw die zij betalen op hun inkoop een kostenpost die niet kan worden afgewenteld op de klant. Financiële diensten aan eindgebruikers in Nederland zijn namelijk vrijgesteld van btw-heffing. Verrekening van btw met de Belastingdienst is voor de financiële instellingen derhalve niet mogelijk.
Opmerkelijk is dat de bank vorig jaar heeft besloten om later dit jaar een nieuw wereldwijd inkoopcentrum in Nederland te starten. Naar verluidt spelen de bezwaren van de Nederlandse Belastingdienst tegen de Zwitserlandroute daarbij een belangrijke rol.
Contracten en nota's lopen via Zwitserland
Illustratief voor de gang van zaken bij de Swiss-hub is het relaas van een manager van een groot internationaal dienstverlenend bedrijf. Hij wordt eind 2007 uitgenodigd bij de inkoopafdeling van ING in Zürich. Daar wordt de manager gevraagd om Nederlandse contracten via Zwitserland te laten lopen. 'We werkten duidelijk voor ING Nederland. Dan is het vreemd als de contracten en nota's via Zwitserland moeten lopen.'
De manager houdt het voorstel van de bank-verzekeraar af. 'Ik vroeg of de Belastingdienst toestemming had gegeven voor deze Zwitserlandroute. Dat bleek in 2007 niet zo te zijn. Ik heb de boot afgehouden.'
Na het gesprek keert de ondernemer terug naar huis. Op het vliegveld van Zürich komt hij een concurrent tegen, ook op weg naar de ING-inkopers.
Ook te maken gehad met een bedrijf dat via constructies in het buitenland btw probeert te ontwijken? Laat het via& nbsp;mail& nbsp;weten aan de& nbsp;redactie (reactie wordt vertrouwelijk behandeld).
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.