*

Opvolgingsstrijd Philips in eindfase | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Opvolgingsstrijd Philips in eindfase

Leupen, J.;Bökkerink, I.
Tuesday 20 April 2010, 08:03
update: Saturday 02 July 2011, 07:22
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
14333897.jpg
Het onverwachte vertrek van bestuurslid Andrea Ragnetti brengt de opvolging van Philips-topman Gerard Kleisterlee in een stroomversnelling. Zonder de Italiaanse topmarketeer blijven er weinig gedoodverfde kandidaten over. Een ceo van buiten lonkt.

Bedrijfsinformatie

Koers: 14,46
Verschil: -0,80 -5,21%

Voortschrijdend inzicht kan snel gaan. Twee weken geleden werd het aflopende contract van bestuurder Andrea Ragnetti nog verlengd met vier jaar. Gisteren bleek dat de topman van het onderdeel Consumer Lifestyle vanaf 1 september vertrekt bij Philips, om te gaan genieten van een 'lange, uitgestelde pauze'.

Ragnetti krijgt binnen en buiten Philips vooral lof toegezwaaid voor de manier waarop hij de afgelopen twee jaar de divisies consumentenelektronica (CE) en huishoudelijke apparaten (DAP) in hoog tempo en op agressieve wijze in elkaar heeft geschoven.

Divisies


De uit CE en DAP voortgekomen divisie Consumer Lifestyle is inmiddels de eerste Philips-tak die zijn doelstellingen voor de winst op middellange termijn heeft gehaald. Eerder dan de 'troeteldivisies' Healthcare en Lighting. En ondanks het probleemdossier televisie, waar voorgangers van Ragnetti jarenlang mee worstelden.

De taak van Ragnetti bij CE en DAP leek sterk op een wat simpeler versie van de opdracht die Gerard Kleisterlee zichzelf voor het hele concern heeft opgelegd: het creëren van een eenvoudiger en slagvaardiger organisatie, die zich niet meer puur richt op technologie, maar op de vraag van consumenten naar gezondheid en welzijn.

Die vuurproef legde Ragnetti met succes af. In combinatie met zijn achtergrond als marketeer maakte dat de Italiaan tot een belangrijke kandidaat voor de toppositie. Het nieuwe Philips moet immers een marketingmachine van het niveau Procter & amp; Gamble worden, zo zei Kleisterlee recentelijk nog in een interview met deze krant.

Vijanden

Om die ambities verder vorm te geven, leek de keuze voor Ragnetti vanzelfsprekend. Binnen Philips valt echter te horen dat de voortvarende stijl van leidinggeven hem ook vijanden opleverde. Binnen Philips stond de Italiaan te boek als een autoritaire manager, die tijdens de grote sanering van 2008 de voormalige toplaag van het onderdeel consumentenelektronica decimeerde. De topposities van het nieuwe Consumer Lifestyle vielen in handen van voormalige DAP-managers, het onderdeel waar Ragnetti zelf vandaan kwam.

Ook de flamboyante stijl die Ragnetti inbracht bij het altijd wat gezapige Philips had een keerzijde. In een politieke omgeving als de top van Philips kan gedrag uit het verleden opeens onder een vergrootglas komen te liggen, zeker als de hoogste positie in het concern op het spel staat.

Buiten concern

Door het plotselinge vertrek van Ragnetti ligt het steeds meer voor de hand dat Philips de opvolger van Kleisterlee buiten het concern vindt. Health-topman Steve Rusckowski geldt hoogstens als outsider en de Belg Rudy Provoost van Lighting wordt vooral gezien als een betrouwbare divisiedirecteur. Financieel directeur Pierre-Jean Sivignon heeft het voordeel dat hij tot geen enkele bloedgroep behoort, maar hij profileerde zich nog weinig buiten zijn rol als cfo.

Volgens Kleisterlee zelf hoeft Philips niet per se een bestuursvoorzitter uit de eigen gelederen aan te wijzen. Maar wat aan het begin van het opvolgingsproces nog een van de opties was, lijkt nu steeds meer noodzaak te worden.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl