*

DSB The Movie in premiere | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

DSB The Movie in premiere

Lalkens, P.
Thursday 27 May 2010, 08:01
update: Thursday 30 June 2011, 01:41
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
14323697.jpg
Zaterdag gaat 'DSB The Movie' in première. De eerste film ter wereld die is gemaakt via 'crowdsourcing': door het volk voor het volk.

De eerste reactie is er al. Dirk Scheringa zelf laat via Twitter weten dat DSB The Movie 'dichterlijke vrijheden' bevat. 'Het echte verhaal komt snel... maar toch veel plezier de 29ste!'

'Sportief hè', zegt Jan Willem Alphenaar. Komende zaterdag beleeft deze communicatieadviseur zonder filmervaring zijn 'finest hour'. De eerste film over de ondergang van DSB Bank gaat dan in het Eindhovense filmhuis Broet in première.

In Eindhoven echter geen rode loper en geen parade van sterren. Initiatiefnemer Alphenaar gaat er prat op dat DSB The Movie de eerste film ter wereld is die tot stand is gekomen door 'crowdsourcing'. Wat neerkomt op: door het volk gemaakt.

Hyves en Twitter

Vierhonderd, vaak onervaren, vrijwilligers hebben vorig jaar gereageerd op het idee dat Alphenaar via digitale sociale media als Hyves en Twitter de wereld instuurde. 'Ik wilde een film maken waarin niet de autoriteiten, maar het publiek een visie op de ondergang van DSB Bank zou geven.'

Groepen van onbekende acteurs, actrices, regisseurs en cameramensen gingen gratis en voor niets aan de slag met het script dat door twee amateurscriptschrijvers was geschreven. Het resultaat, zeven maanden na het faillissement van DSB Bank, is een film van bijna een uur waarin de vijf hoofdrollen worden gespeeld door 35 verschillende acteurs en actrices.

Dirk Scheringa Bank

Alphenaar is er trots op dat zijn onorthodoxe manier van filmmaken uiteindelijk tot een - volgens hem - 'volwaardig en redelijk waarheidsgetrouw' product heeft geleid. Stiekem ziet hij wel een overeenkomst met DSB Bank, dat in zijn hoogtijdagen het bankenestablishment uitdaagde. In al zijn bescheidenheid daagt Alphenaar in het klein het grote Hollywood uit, waar 'met enorme budgetten' wordt gewerkt. 'Misschien kunnen we hiermee de filmbranche ook wat openbreken.'

De gevestigde bioscopen die de film in hun programma willen opnemen, mogen van de nieuwe filmmaker geen geld vragen voor een toegangskaartje. Het is immers door het volk, voor het volk.

Maar gelukkig kunnen zij de kosten van de filmoperateur er nog prima uithalen met een onschuldige variant van een instrument dat door DSB Bank vele jaren met succes werd toegepast: de koppelverkoop. Dirk Scheringa verkocht goedkope hypotheken met heel dure verzekeringen. Bioscopen kunnen hun kosten compenseren door de prijs van popcorn te verdubbelen.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl