De bewindvoerder kijkt naar mogelijkheden om de 'continuïteit van iRex te waarborgen'. Het bedrijf verkeert sinds dinsdag in surseance. De onderneming heeft geen geld meer nu de verkoop van e-readers, elektronische leesplankjes, in de Verenigde Staten vertraging heeft opgelopen. IRex had hoog ingezet op een Amerikaanse introductie.
Volgens Kemps heeft iRex een schuld die 'in de miljoenen loopt'. 'Minimaal euro 5 mln', aldus de bewindvoerder. De grootste schuldeiser is Deutsche Bank, dat met iRex zaken doet sinds het onderdelen van ABN Amro heeft overgenomen. De bank heeft niet de stekker uit het bedrijf getrokken, zegt Kemps. 'Het gaat er nu om dat we partijen vinden die geld willen steken in de onderneming. Ik verwacht daarover volgende week meer duidelijkheid.'
Buitenlandse interesse
De meeste partijen die belangstelling hebben, komen uit het buitenland, zegt Kemps. Zowel uit de VS als uit Azië melden zich partijen. 'Het is een gekkenhuis. Er komen steeds meer partijen bij. Het gaat hier ook om geweldig mooie e-readers.'
De markt voor e-readers is de afgelopen jaren het hardst gegroeid in de VS. Amazon.com is marktleider, gevolgd door Sony. Apple is sinds kort in het segment digitaal lezen actief met de iPad. Het Amerikaanse concern maakt in tegenstelling tot de concurrentie geen gebruik van e-ink. Met behulp van deze technologie kijkt een lezer niet in een lichtbron. Dat maakt het lezen minder vermoeiend voor de ogen.
IRex, een spin-off van technologieconcern Philips, is al sinds 2001 actief met de ontwikkeling van e-readers. In 2004 stond het aan de basis van het eerste commerciële product met elektronisch papier. Het apparaat was toen nog te duur voor de consumentenmarkt. Inmiddels kosten e-readers minder dan euro 200.
Barnes & amp; Nobile
Vorig jaar wilde iRex de Amerikaanse markt veroveren met een nieuw model. Contracten met boekenverkoper Barnes & amp; Noble en elektronicaketen Best Buy waren al gesloten. Het duurde echter lang voordat iRex van de Amerikaanse overheid toestemming kreeg om het apparaat te verkopen. Daardoor liep het bedrijf tijdens de belangrijke verkoopperiode in november en december inkomsten mis, aldus ceo Hans Brons. 'Feit is dat de omzet die eind vorig jaar werd verwacht, volledig is uitgebleven', zegt bewindvoerder Kemps erover.
Volgens Kemps hebben de partijen die zich gemeld hebben voor een overname niet alleen belangstelling voor de intellectuele eigendom van iRex. 'De knowhow zit ook bij de mensen in het hoofd', zo stelt hij. Bij het bedrijf werken dertig mensen, allen in Eindhoven. De onderneming is nu nog eigendom van iRex North America, waarachter volgens Kemps een groep Amerikaanse investeerders en een Nederlandse investeerder (Main Capital) schuilgaan.
'Feit is dat de omzet die eind vorig jaar werd verwacht, volledig is uitgebleven'
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.