De uitkeringsinstantie heeft dit en vorig jaar structureel te veel geld uitgegeven aan re-integratie van werklozen. Hierdoor is het re-integratie budget van € 126 mln voor dit jaar al met € 69 mln overschreden. Daarmee komen de kosten voor 2010 ruim 70% hoger uit dan door het ministerie is toegezegd. In maart van dit jaar leek de overschrijding nog beperkt te blijven tot € 35 mln.
Volgens Donner is er ‘mogelijk sprake is van meer dan een incidenteel probleem’. Dat schrijft hij in een brief aan de Kamer. Dat na de eerste budgetoverschrijding in maart de kosten nog verder zijn opgelopen wijst volgens Donner ‘mogelijk op tekortkomingen in de wijze van besturing en controle op het functioneren van het uitvoeringsapparaat van het UWV’.
Of er als gevolg van de problemen koppen gaan rollen bij de uitkeringsinstantie is nog niet duidelijk.
De drie externe bestuurders moeten aangeven of het UWV anders bestuurd moet worden. Volgens een woordvoerder van Donner gaat het om drie 'bestuurlijke zwaargewichten uit de publieke sector'. 'Op basis van hun advies zal de minister passende maatregelen nemen', aldus de zegsman, die niet uitsluit dat dat tot een bestuurswisseling kan leiden.
'forse maatregel'
Volgens de woordvoerder gaat het ingrijpen van Donner om een 'forse maatregel'. 'Hoewel het UWV tijdens de crisis ook resultaten heeft geboekt bij het aan het werk helpen van werklozen, kan het niet zo zijn dat het budget zo overschreden wordt', aldus de zegsman.
Het UWV wijt de problemen aan 'bijzondere omstandigheden'. Zo brak de economische crisis uit op een moment dat het UWV net midden in een fusie zat met het voormalige Centrum voor Werk en Inkomen.
Werkcoaches
Wel geeft de instantie toe dat er problemen waren bij de aansturing. Ook zou er centraal te weinig zicht zijn geweest op de inkoop van re-integratietrajecten. Zo zouden te veel nieuw geworven werkcoaches een mandaat gekregen hebben om zelfstandig in te kopen. Die problemen zijn volgens het UWV inmiddels opgelost.
In een brief aan Donner schrijft UWV-directeur Joop Linthorst het financieel beheer weer onder controle te hebben.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.