*

Benzineprijzen niet op internet | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Benzineprijzen niet op internet

Nelleke Trappenburg
Wednesday 28 July 2010, 04:00
update: Friday 01 July 2011, 02:24
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
14582730.jpg
Pomphouders en oliemaatschappijen weigeren hun benzineprijzen op internet te publiceren. Daarmee leggen ze de oproep van minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken tot meer openheid over de benzineprijzen naast zich neer.

Ze vinden het een te grote last om telkens de actuele prijzen aan de pomp bij te werken en zien de meerwaarde er niet van. Van der Hoeven wil dat consumenten de actuele benzineprijzen op internet of op navigatiesystemen kunnen vinden, zodat ze altijd kunnen opzoeken waar ze het goedkoopst kunnen tanken. Dit moet leiden tot meer concurrentie en lagere prijzen. Uit onderzoek blijkt namelijk dat de prijzen mogelijk nog naar beneden kunnen op de stations langs de snelweg, vooral op locaties waar alternatieven onvoldoende zichtbaar zijn. De afgelopen maanden is Van der Hoeven in gesprek gegaan met de sector over het publiceren van de prijzen, maar die wil niet meewerken. Zij vindt nu dat het volgende kabinet dat verplicht moet stellen.

'Prijs niet het belangrijkste voor consument'

Volgens Dominic Boot, directeur van de Vereniging Nederlandse Petroleum Industrie, zou zo'n verplichting weinig opleveren. 'Prijzen zijn nauwelijks van invloed op de afweging van de consument. Voor slechts zo'n 7% van de consumenten is de prijs doorslaggevend. De meeste klanten zijn tankstations loyaal, omdat er bijvoorbeeld goede service is of omdat ze een tankpas hebben.'

Gijs Bosman van Bovag, de branchevereniging van de tankstationhouders, geeft toe dat de prijzen tussen de stations verschillen. 'Als je tankt bij een fullservicestation aan de hoofdsnelweg, betaal je de volle prijs. Maar dat zijn ook duurdere locaties.' Volgens Bosman hebben pomphouders niets tegen transparantie, maar zien ze er geen heil in om elke dag hun prijzen in een database in te voeren. 'Je zadelt ondernemers alleen maar op met een administratieve handeling, terwijl er voor consumenten die de prijs belangrijk vinden nu al voldoende informatie beschikbaar is.' Hij wijst erop dat de oliemaatschappijen dagelijks hun brandstofadviesprijzen publiceren en dat er ook al sites zijn zoals die van United Consumers die dagelijks een indicatie geven van de prijs aan de pomp. Pomphouders hebben een bepaalde marge om zelf hun prijzen te bepalen.

United Consumers

United Consumers neemt voor zijn indicatie het gemiddelde van de adviesprijs van de vijf grootste oliemaatschappijen. 'Het is jammer dat de pomphouders zelf geen informatie willen geven, want hoe doorzichtiger de markt, hoe beter voor de consument', zegt Paul van Selms, oprichter van United Consumers. Maar het verbaast hem niet: 'Geen enkele ondernemer wil transparant zijn over zijn prijzen.'

De Consumentenbond vindt het een 'kwalijke zaak' dat de pomphouders hun prijzen niet op internet willen zetten. 'Wat ons betreft worden ze nog liever vandaag dan morgen transparant', zegt de woordvoerder.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl