Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Harde kritiek op top van klimaatpanel IPCC

Monday 30 August 2010, 16:15
update: Friday 01 July 2011, 18:35
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
20149422.jpg
De top van het VN-klimaatpanel IPCC moet fundamenteel herzien worden. Dat is de harde conclusie van een onafhankelijk onderzoek naar fouten in het laatste klimaatrapport.
Het IPCC kwam eerder dit jaar in opspraak omdat er fouten zitten in het laatste klimaatrapport dat dateert uit 2007. Zo stond er onder meer in dat de gletsjers in de Himalaya in 2035 verdwenen zijn, wat zou betekenen dat ze 25 maal sneller smelten dan nu het geval is. Ook stond erin dat 55% van Nederland onder zeeniveau ligt, wat 26% moest zijn. Wereldwijd baseren overheden hun klimaatbeleid op de conclusies van dit rapport.

Vooral de voorzitter van het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), Rajendra Pachauri, krijgt tussen de regels veel kritiek te verduren. Zo zou hij niet adequaat hebben gereageerd toen eerder dit jaar fouten in het rapport werden ontdekt.

Fundamentele wijzigingen nodig

De onderzoekers die de werkwijze van het IPCC hebben doorgelicht, doen een reeks aanbevelingen. Zo moet er een uitvoerend comité komen, waarin ook leden van buiten het IPCC zitting krijgen. Verder moet de termijn van de voorzitter worden beperkt en moet hij een uitvoerend directeur naast zich krijgen. Ook moet  duidelijk worden vastgelegd aan welke eisen de voorzitter moet voldoen. Onder meer om belangenverstrengeling tegen te gaan.

Toen eerder dit jaar de kritiek op de werkwijze van het IPCC aanzwol, werd ook geroepen om het vertrek van Pachauri.

Nederlandse bijdrage

Het onderzoek is verricht door het in Amsterdam gevestigede Interacademy Council en stond onder leiding van de Nederlandse natuurkundige Robbert Dijkgraaf.

In een apart Nederlands onderzoek concludeerde het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in juli dat het IPCC-rapport beter kan, maar dat de conclusies overeind blijven. Het IPCC legt een verband tussen de opwarming van de aarde en het handelen van de mens. De uitstoot van broeikasgassen zou zorgen voor klimaat verandering.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • gratis 3x FD Weekend op zaterdag
  • onbeperkt koersinformatie
  • 10 FD.nl artikelen per maand