Een meerderheid van de Tweede Kamer wil het zwaarste onderzoeksinstrument dat tot zijn beschikking staat, inzetten.
Dat bleek dinsdag, toen de Kamer het eerste onderzoeksrapport besprak van de Commissie De Wit, beter bekend als de Commissie Kredietcrisis. Het betekent dat ex-minister van Financiën Wouter Bos, demissionair premier Jan Peter Balkenende en bankpresident Nout Wellink onder ede worden verhoord over de nationalisatie van ABN Amro, de overname door een bankconsortium die daaraan vooraf ging en de kapitaalinjecties voor ING, Aegon en SNS Reaal.
Staatssteun
De maatregelen werden gefinancierd met euro 36 mrd uit de Nederlandse schatkist. Ook staat de overheid voor miljarden garant voor aangetrokken leningen door banken. Tevens zijn op kosten van de belastingbetaler gedupeerde spaarders van de failliete IJslandse bank Icesave gecompenseerd.
De definitieve beslissing over een parlementaire enquête valt pas als de Commissie-De Wit een plan van aanpak voorstelt voor deze tweede fase van zijn onderzoeksopdracht. Een kamermeerderheid van VVD, PVV, PvdA, SP, GroenLinks, D66 en Partij voor de Dieren is voor een enquête. Het CDA is niet tegen, maar wil het voorstel van de Commissie-De Wit afwachten.
Oordeel
Morgen geeft de Commissie zijn oordeel over de maatregelen die al zijn getroffen om toekomstige financiële crises te voorkomen, zoals zwaardere kapitaaleisen voor banken. Ook zal de Commissie zeggen wat zij vindt van de reacties van Wellink en minister van Financiën Jan Kees de Jager.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.