Dat schrijft de Amsterdamse advocatenorde in zijn net verschenen jaarverslag.
De regio Amsterdam omvat een groot deel van de Nederlandse advocatuur, omdat hier ook Utrecht, Alkmaar en Haarlem onder vallen. Bij elkaar zijn het bijna 6800 advocaten. In heel Nederland werken er 16.000.
De meeste zaken gaan over te hoge rekeningen, en over de tijd die een advocaat neemt om een zaak af te handelen. Ook moeten advocaten zich verantwoorden omdat ze niet duidelijk zijn geweest over de kans van slagen.
Amsterdamse deken
Niet alleen de tuchtrechter krijgt het drukker. Het aantal klachten dat wordt ingediend bij de Amsterdamse deken (de voorzitter van de orde) steeg afgelopen jaar met 10% tot 1054. Dat aantal was de afgelopen jaren juist stabiel, net als het aantal tuchtzaken.
De meeste zaken worden door de deken zelf afgehandeld, en gaan niet naar de tuchtrechter. Op het bureau van de Amsterdamse orde is de werkdruk daardoor zo opgelopen, dat onlangs een vierde medewerker in dienst is genomen.
De Amsterdamse deken Germ Kemper zoekt een verklaring voor de sterke toename van klachten in een maatschappelijke ontwikkeling. 'Er is een groot algemeen onbehagen voelbaar', zegt Kemper. 'Is er onvrede over de afloop van een zaak, dan móét het wel de schuld van de advocaat zijn. En tegenwoordig ben je simpel gezegd een loser als je je ergens bij neerlegt.'
Particulier
Aan de advocaten zelf ligt het niet, denkt de deken. Die doen hun werk niet anders dan in andere jaren. Opvallend is wel dat er aanmerkelijk minder klachten komen over advocaten die voor bedrijven werken. Vooral de particulier klaagt. 'Ik proef een steeds dwingender toon in de brieven van cliënten', zegt Kemper.
Binnen de regio zijn grote verschillen. In Utrecht, Haarlem en Alkmaar ligt het percentage klachten veel hoger dan in Amsterdam. In Alkmaar is dat zelfs het dubbele. Kemper verklaart dit uit het soort praktijk van advocaten in kleinere steden: 'Buiten Amsterdam hebben de advocaten naar verhouding minder bedrijven en meer particulieren als klant. En de particulier klaagt vaker.'
Klachten tegen de deken
Zelfs het aantal klachten tegen de deken zelf neemt toe, zegt Kemper. 'Cliënten laten zich niet meer afschepen. Ze vragen vaker om een tuchtklacht. En bij het tuchtrecht is het nu eenmaal zo dat de klager op de knop drukt. Ik kan niemand een tuchtzaak weigeren. Ben ik naar hun gevoel te traag met het doorverwijzen naar de tuchtrechter, dan klagen ze mij ook aan. Ik krijg twintig klachten per jaar.'
Volgens Kemper vragen ook de tuchtrechters zelf aan de dekens om klagers sneller door te sturen. 'Ze waarschuwen ervoor dat advocaten niet de indruk wekken dat ze elkaar de hand boven het hoofd houden. We zijn in het verleden misschien wel wat te betuttelend geweest.'
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.