*

Bank betrekt Chinezen bij bouw wegen in Nederland | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Bank betrekt Chinezen bij bouw wegen in Nederland

Hans Maarsen
Monday 31 January 2011, 07:36
update: Tuesday 28 June 2011, 00:45
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Investeringsbank NIBC heeft plannen om Chinese banken en ingenieursbureaus te betrekken bij de aanleg van nieuwe wegen, bruggen en tunnels tussen Amsterdam en Almere.

Het gaat om een project van €1,5 mrd, waarvan Rijkswaterstaat de aanbesteding voorbereidt. NIBC is een van de partijen die meedingt naar dit infrastructurele werk, bekend onder de naam A6/A9.

'Als wij deze opdracht winnen, is het een optie om Chinese expertise in te huren. De Chinezen zijn snel, efficiënt en hebben bewezen goed te kunnen bouwen', zegt topman Jeroen Drost van NIBC in gesprek met deze krant.

Grote Chinese banken

De bank heeft contacten aangeknoopt met Beijing Urban Construction Group, een vooraanstaande bouwer met een miljardenomzet. Ook zijn gesprekken gaande met grote Chinese banken die in staat zijn scherpe financieringen aan te bieden. Medio maart brengt een groep ceo's uit de Nederlandse bouw- en financiële wereld een bezoek aan de Volksrepubliek om zich te oriënteren.

Als oud-directeur van ABN Amro in Azië heeft Drost zelf de Chinese verrichtingen in de infrastructuur kunnen waarnemen. 'Je hoeft maar met je ogen te knipperen en er ligt weer een nieuwe rondweg om Peking.' Volgens hem hebben de Chinezen kennis en ervaring die in Nederland goed van pas komen. 'Ze zijn in staat metro- en tramlijnen aan te leggen in dichtbevolkt gebied zonder de mierenhoop te verstoren.'

Chinese activiteiten over de grens

Overigens is het niet de eerste keer dat Chinese bouwers bij grote bouwprojecten in Nederland betrokken worden. In Rotterdam bouwt een joint venture van Volker Wessels Vastgoed en Shanghai Construction Group, een groot Chinees handelscentrum in de wijk Katendrecht. Shanghai Construction Group is een van de grootste staatsbouwbedrijven van China. De bouw van het zogeheten European China Center is in de zomer van 2010 gestart.

Ook over de grens nemen de Chinese activiteiten toe. Na de uitvoering van grote werken in Afrika dringen ze nu Europa binnen. Een bouwcombinatie uit Peking heeft recentelijk een snelwegproject in Polen gewonnen tegen een prijs die 23% onder de meest concurrerende inschrijving lag. Het prijsverschil duidt erop dat de Chinezen sneller werken met goedkoper personeel, vergeleken met westerse concurrenten. 'En misschien waren ze erop gebrand om dit werk binnen te halen', oppert Drost.

Engineering en financiering

Anders dan in Polen zullen de Chinezen in Nederland nog niet worden ingeschakeld bij de feitelijke aanleg van de infrastructuur. Hun rol blijft in eerste instantie beperkt tot de engineering en mogelijk de financiering. Voor de bouw wordt samenwerking gezocht met nationale aannemers.

De plannen van NIBC voor de wegen, bruggen en tunnels tussen Amsterdam en Almere maken deel uit van een stroom plannen voor grote infrastructurele projecten, waarbij particuliere partijen het voortouw zouden moeten hebben. Aannemers, banken en institutionele beleggers staan klaar om de komende jaren op grote schaal geld te steken in infrastructuur. Het gaat om projecten met een waarde van bijna euro 4 mrd.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl