*

Alarm over Europees budget | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
archief

Alarm over Europees budget

Han Dirk Hekking en Martin Visser
Wednesday 09 February 2011, 07:16
update: Tuesday 28 June 2011, 04:42
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
14420803.jpg
De Europese Commissie moet veel gedisciplineerder zijn bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar. De economische crisis noopt Brussel ertoe de uitgaven in de hand te houden.

Tegelijkertijd moet het budget onder strakke controle blijven, omdat de Commissie tot nu toe stelselmatig overschat hoeveel geld Europese projecten kosten. Ook moeten Europese instellingen hun apparaatkosten onder controle houden.

Waarschuwing

Deze vroege waarschuwing aan het adres van de Commissie staat in een verklaring die de lidstaten hebben voorbereid voor de vergadering van de EU-ministers van financiën aanstaande dinsdag, en die in handen is van Het Financieele Dagblad. De scherpe toon van het stuk is opvallend, gezien de moeizame discussie vorig najaar over de Europese begroting voor 2011. De lidstaten en het Europees Parlement voerden daarover maandenlang strijd. Het parlement zette in op groei van de uitgaven met ruim 6%, de lidstaten wilden niet verder gaan dan 2,91%. De twist liep uit op een nederlaag voor de parlementariërs.

De boodschap van de lidstaten zet ook de verhoudingen met de Commissie op scherp. Die bereidt nu niet alleen de begroting voor 2012 voor, maar ook de meerjarenbegroting voor 2013-2020. Het voorstel daarvoor komt in juni.

Grote zorgen

De lidstaten willen dat de Commissie veel zuiniger begroot. Ze noemen het 'essentieel dat de Europese begroting de bezuinigingsinspanningen van EU-lidstaten reflecteert om hun begrotingstekort en schuld houdbaarder te maken'. Nederland en het Verenigd Koninkrijk eisten vorig jaar al een bevriezing van de begroting.

Bij de lidstaten bestaan verder 'grote zorgen' over de omvang van de reserveringen die inmiddels op de Brusselse begroting staan. Eind 2010 bedroegen die verplichtingen voor toekomstige Europese projecten euro 194 mrd, aldus het rapport. Volgens de lidstaten schat Brussel lang niet altijd goed in hoeveel geld daadwerkelijk nodig is. Daarom roepen ze de Commissie op tot 'realistisch begroten'. Ze vinden dat er een 'strikte controle' moet komen op de planning van toekomstige uitgaven.

De praktijk

Normaliter schat de Commissie in wat projecten voor banen, natuurbeheer, landbouw of wegenaanleg in de toekomst kosten. De lidstaten moeten de reserveringen die Brussel daarvoor pleegt bijeenbrengen. In de praktijk overschat de Commissie vaak de werkelijke kosten. Dat levert jaren na dato meestal politieke strijd op over de bestemming van niet-benut geld. Daarom roepen de lidstaten Brussel op 'betere voorspellingen' te maken op basis van ervaringen uit het verleden.

In de verklaring kondigen de lidstaten verder aan de uitgaven van de Europese instituties scherper in de gaten te houden. Ook de ruim dertig Europese agentschappen moeten hun uitgaven beheersen, schrijven de landen. Juist gisteren lekte uit dat eurocommissaris van begroting Janusz Lewandowski in een brief de agentschappen en de Europese instituties oproept om 'er alles aan te doen om de uitgaven in 2012 te beperken'.

Pensioen

De lidstaten zeggen verder dat ze zich zorgen maken over de stand van zaken rond het pensioen voor werknemers bij de EU-instituties. Duitse media berichtten recentelijk dat het pensioenfonds voor EU-ambtenaren in 2009 een fors tekort opliep van euro 84,5 mln wegens verkeerde beleggingen.

Lees ook:

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl