De huidige financiering van ziekenhuizen met vaste budgetten gaat per 1 januari 2012 definitief overboord.
Ziekenhuizen worden vanaf dat moment beloond naar prestatie omdat ze iedere behandeling apart kunnen declareren.
Om dat mogelijk te maken komt er een nieuw en sterk vereenvoudigd declaratiesysteem. Bovendien wordt het deel van de markt waarvoor vrije prijzen gelden uitgebreid van een derde naar bijna driekwart van de markt.
Liberalisering
Dat staat in een brief die minister Edith Schippers maandag heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. De minister geeft daarmee uitvoering aan het voornemen in het regeerakkoord om de in 2005 ingezette liberalisering van de sector te voltooien. Nu is de sector in de woorden van de minister nog ‘stuck in the middle’: het oude systeem werkt niet meer en het nieuwe systeem werkt nog niet goed.
Volgens Schippers leidt prestatiebekostiging tot meer dynamiek in de ziekenhuismarkt. ‘Bij de huidige financiering is er geen relatie tussen het budget en en de prestatie die het ziekenhuis levert. Straks kan het ziekenhuis dat betere kwaliteit en scherpere prijzen biedt ook meer verdienen’, zegt zij. Via vernieuwing van zorgbehandelingen profiteren patiënten, terwijl de premiebetaler voordeel heeft van een grotere efficiency.
Zorgverzekeraars
De minister is de afgelopen maanden ook in onderhandeling geweest met de zorgverzekeraars om hen een spilrol te geven in dit nieuwe financieringsstelsel. Door scherp zorg in te kopen zouden zij er de komende jaren voor moeten zorgen dat de zorgkosten niet uit de hand lopen. Tot nu toe is Schippers er echter niet in geslaagd om een akkoord te sluiten met de verzekeraars. Zij hikken nog aan tegen de risico’s die zij daarmee zouden gaan lopen.
‘De verzekeraars hebben tijd nodig en die wil ik hen graag geven’ , zegt Schippers. ‘Als de verzekeraars de verantwoordelijkheid voor de zorgkosten op zich nemen zou dat een historische stap zijn. Zij hebben die verantwoordelijkheid tot nu toe nooit gehad.’ Dat zij nu toch al een groot deel van haar plannen voor de sector aankondigt heeft te maken met tijdsdruk. Om in 2012 prestatiebekostiging in te kunnen voeren, moeten de voorbereidingen nu van start.
Premiestijgingen
De verzekeraars zijn niet gelukkig met deze stap van de minister. Volgens koepel Zorgverzekeraars Nederland neemt het risico op premiestijgingen toe. ‘De systeemrisico’s die ontstaan bij de invoering van de prestatiebekostiging voor ziekenhuizen kunnen leiden tot onvoorspelbare kosten met als gevolg een onnodige extra premiestijging in 2012’, schrijft ZN.
Wat de verzekeraars vooral dwars zit is dat de minister van plan is om hen vanaf 2012 meer risico te laten lopen. Nu worden verzekeraars door de overheid achteraf gecompenseerd voor hoog uitgevallen kosten. Schippers wil daar vanaf 2012 een eind aan maken.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.