Dat zeggen bronnen rond het Haagse overleg. Zij gaan ervan uit dat er wel afspraken gemaakt worden over het efficiënter inrichten van de zorg, maar zonder harde, cijfermatige doelstellingen.
Kostenexplosies
Het overleg loopt al maanden en gaat zeker nog tot in mei duren, liet een woordvoerder van minister Edith Schippers gisteren weten. De minister heeft in maart al aangekondigd dat de ziekenhuissector komend jaar op een andere manier gefinancierd gaat worden. Het oude systeem met vaste budgetten verdwijnt en daarvoor in de plaats mogen ziekenhuizen straks al hun behandelingen declareren.
Tegelijk wil de minister voorkomen dat het nieuwe systeem leidt tot kostenexplosies. Zij worstelt dit jaar alweer met overschrijdingen op haar begroting die ruim boven de euro 1 mrd uitkomen. Om dergelijke overschrijdingen in de toekomst te voorkomen probeert zij ziekenhuizen en zorgverzekeraars te binden aan een afspraak over een plafond voor de kosten.
Groei beperken
De minister zet daarbij vooral in op een afspraak over het volume van de verleende zorg: dat stijgt met zo'n 5% per jaar. Samen met de prijsstijging van 2% leidt dat tot 7% kostengroei per jaar. Het gaat bij het volume onder meer om de kosten van nieuwe apparatuur en medicijnen, van luxere zorg en van het steeds eerder en intensiever behandelen van patiënten.
De minister wil van ziekenhuizen en verzekeraars een harde toezegging dat zij de groei van het volume de komende jaren zullen beperken tot 2,5% per jaar. Niet elk ziekenhuis hoeft de nieuwste scanner aan te schaffen of een snurkpoli te openen. Verder valt er nog veel geld te besparen als bijvoorbeeld een deel van de ziekenhuizen zijn eerste hulp sluit.
Voorwaarden
Vooral verzekeraars hebben moeite met de verantwoordelijkheid die de minister bij hen wil neerleggen. Zij zien wel mogelijkheden om het zorgvolume terug te dringen, maar weten ook dat dat niet makkelijk is en tijd kost. Bovendien stellen zij voorwaarden. Een ziekenhuis dwingen zijn eerste hulp te sluiten, kan alleen als glashelder is aan welke eisen van bereikbaarheid en kwaliteit een eerste hulp moet voldoen. Het is aan de overheid om daarover helderheid te verschaffen, vinden de verzekeraars.
Zij maken zich ook zorgen over het nieuwe declaratiesysteem voor ziekenhuizen dat volgend jaar wordt ingevoerd. Zij vrezen het zicht op de kostenontwikkeling voorlopig kwijt te zijn. Vandaar dat zij meer inzicht willen in de administratie van de ziekenhuizen, wat de ziekenhuizen op hun beurt weer niet prettig vinden. 'Om de volumegroei tot 2,5% te beperken is een herinrichting van het zorglandschap noodzakelijk. En dat gaat niet in 2012 of 2013 lukken', zegt een verzekeraar.
Bijdrage kabinet
Bovendien stellen verzekeraars en ziekenhuizen dat beperking van de volumegroei alleen mogelijk is als ook het kabinet een bijdrage levert. Daarbij wordt gedacht aan verkleining van het verzekerde pakket en het verhogen van eigen bijdragen. Maar zij weten ook dat dergelijke maatregelen politiek moeilijk zijn vanwege gedoogpartner PVV.
Vandaar dat bronnen rond het overleg ervan uitgaan dat een 'hard commitment' aan een volumegroei van 2,5% een brug te ver is. Een woordvoerder van minister Schippers wil niet speculeren over de uitkomst. 'Het overleg gaat vooral over hoe met een gezamenlijke inspanning de kostengroei kan worden beheerst. Dat gaat dus over veel meer dan alleen een percentage.'
In een reactie op het IMF-rapport over de Nederlandse economie schrijft minister Jan Kees de Jager van Financiën deze week dat het verhogen van de eigen betalingen in de zorg tot de mogelijkheden behoort. Woordvoerders van Financiën en VWS laten weten dat de zorg dit jaar weer te maken heeft met forse overschrijdingen. 'Wat betreft maatregelen sluiten we niets uit. Maar er is nog niets besloten.'
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.