Bert van Kalles en Nelleke Trappenburg
Geert Wilders heeft de provincie Limburg veroverd. Zijn PVV werd er de grootste partij. De gemiddelde PVV-stemmer blijkt echter geen Limburger te zijn maar een doorsnee-Nederlander.
Amsterdam
'Afstoten die provincie.' 'Het enige zachte aan Limburg is nog de g.' 'Hoeveel kost Limburg de Nederlandse samenleving eigenlijk?'
Na de verkiezingen koelden PVV-tegenstanders op sociale media als Twitter en Facebook hun woede, niet zozeer op Geert Wilders als wel op Limburgers. De laatsten hebben massaal op de PVV gestemd en hebben die partij de grootste van Limburg gemaakt, met 27% van de stemmen.
Wilders' zegetocht blijkt echter niet alleen te steunen op het succes in zijn eigen provincie. De PVV-stemmer is geen typische Limburger, maar is afkomstig uit het hele land. In alle provincies is de PVV goed voor minstens 11,5% van de stemmen: 17 Kamerzetels.
PVV-stemmers wonen ook niet massaal in grootstedelijke achterstandswijken en ook niet op het platteland, zo geeft de verkiezingsuitslag aan. De partij heeft de meeste aanhang in middelgrote gemeenten. In Den Haag en Rotterdam scoort Wilders goed, maar in Amsterdam en Utrecht blijft hij onder de 10% steken.
De PVV-stemmer is iets vaker een man dan een vrouw en wat lager opgeleid dan gemiddeld, blijkt uit het profiel dat onderzoeksbureau Synovate heeft gemaakt van de Wildersaanhangers. Hij is gek op huisdieren en computeren maar heeft weinig interesse voor boeken, kunst en religie.
Het percentage zelfstandige ondernemers dat op Wilders stemt, is volgens Synovate iets bovengemiddeld. Werkgeversorganisatie VNO-NCW zegt echter dat uit een eigen enquête blijkt dat slechts 2% van de leden PVV-aanhanger is.
Mike Dijksma (38) en Lara van Barneveld (34) zijn ondernemers die op de PVV stemmen, omdat 'er iets moet veranderen in Nederland'. Vooral op het gebied van integratie, ouderenbeleid en criminaliteit. Zij hebben een makelaardij in Duitsland en bezochten woensdag de verkiezingsavond van de PVV in Scheveningen. Van Barneveld: 'Je ziet het verpauperen in Nederland. We merken het om ons heen. Steeds meer mensen verlaten Nederland, omdat ze zich hier niet meer thuis voelen.'
TNS-Nipo liet eerder dit jaar al zien dat de PVV-stemmer steeds minder afwijkt van de doorsnee-Nederlander. Eerder onderzoek dat Wildersaanhangers laag zouden zijn opgeleid is inmiddels achterhaald. Dat geldt ook voor de veronderstelling dat scholieren en studenten de PVV niet zien zitten. Bij de scholierenverkiezingen eerder deze week kwam Wilders als verrassende winnaar uit de bus.
Ontevredenheid en negatieve gevoelens voor wie niet bij de eigen groep hoort, zijn volgens wetenschappers kenmerken van PVV-stemmers. 'Zij zijn meer dan gemiddeld bang voor allochtonen', zeggen Karen van Oudhoven en Aafje Dotinga van het Instituut voor Integratie en Sociale Weerbaarheid (ISW) in hun studie 'Wie is de PVV-stemmer?'
Ellard de Wolf, bedrijfsleider bij een Jumbo-supermarkt, stemt op de PVV omdat 'dit land met een wat hardere vuist geregeerd mag worden'. Hij is het eens met veel uitspraken van Wilders. 'Waarom zou je niet zeggen waar het op staat?' Dat wil niet zeggen dat hij tegen allochtonen is. 'De PVV is meer dan een anti-islampartij.'
De Wolf (22) is geen voorstander van een jongerenafdeling bij de PVV. 'Jongeren kunnen niet over zware politieke onderwerpen beslissen. Ik vrees ook dat je niet de juiste mensen aantrekt.'
De PVV-stemmer is gek op huisdieren en computeren, maar heeft weinig interesse voor boeken en religie
Wilders werft stemmen in Lelystad.