Stef Severt
Amsterdam
De instroom voor beroepsopleidingen die weinig perspectief bieden op een baan moet worden beperkt. Dat kan er mede toe bijdragen dat meer studenten kiezen voor een technische studie; daaraan heeft de arbeidsmarkt immers wél behoefte.
Dat stelt TechniekTalent.nu, een samenwerkingsverband tussen acht technische sectoren, in reactie op het gisteren gepresenteerde Masterplan bèta en technologie. In dat plan doet het bedrijfsleven voorstellen om het aantal techniekstudenten de komende vijftien jaar flink op te voeren; in 2025 moet 40% een bèta-opleiding hebben genoten.
De invoering van een numerus fixus voor sommige niet-bètastudies is een van de maatregelen, die het bedrijfsleven in het Masterplan voorstelt — hoewel wordt aangetekend dat de ‘topsectoren’ het hierover niet eens zijn. Deze aanbeveling heeft betrekking op het hoger beroepsonderwijs.
ROC Twente is naar verluidt de enige instelling voor beroepsonderwijs die de instroom beperkt bij studies die minder kans bieden op een baan. Dit jaar geldt een plafond voor de opleiding tot dokters- en tandartsassistent en voor pedagogisch werk-kinderopvang. Komend schooljaar wordt dat uitgebreid naar de opleiding voor juridisch medewerker, sport en bewegen, en de artiestenopleiding.
Volgens een woordvoerder van ROC Twente zijn voor genoemde opleidingen onvoldoende stageplekken te vinden, en die stage is verplicht. ‘Tegelijk is het vaak een indicatie van de ruimte op de arbeidsmarkt.’ Dat laatste geldt overigens niet voor de opleiding tot dokters- en tandartsassistente.
FME, brancheorganisatie voor de techniekindustrie, is voorstander van instroombeperking bij weinig perspectiefrijke studies. Omgekeerd zou de numerus fixus voor bètastudies moeten worden opgeheven. TU Delft kent bijvoorbeeld een numerus fixus voor bouwkunde, industrieel ontwerpen en lucht- en ruimtevaarttechnologie, omdat de kwaliteit zou lijden onder een te grote toestroom.
De HBO Raad is in een eerste reactie sceptisch over een numerus fixus om studies ‘af te knijpen’ ten gunste van technische opleidingen. ‘Studenten zullen uitwijken naar private scholen. En je beperkt het keuzegedrag van vrije mensen. Ik zou zeggen: maak die banen aantrekkelijker’, aldus een woordvoerder.