Van onze redacteur
Amsterdam
Het aantal transacties op de huizenmarkt is in januari weer verder gedaald. Het aantal verkochte huizen daalde met 15% ten opzichte van januari vorig jaar. Dat hebben het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster dinsdag bekendgemaakt.
Er zijn in januari slechts 7082 bestaande woningen verkocht. Volgens een woordvoerder van het CBS was het een paar jaar geleden heel gebruikelijk dat het er in de eerste maand van het jaar ruim 12.000 waren. Hij zegt dat januari het laagste transactieniveau laat zien sinds het begin van deze reeks in januari 1995.
Tegen die achtergrond is het ook weinig hoopgevend dat de prijzen wel weer iets gestegen zijn. Ze zijn in januari 0,6% hoger. Dat was de eerste toename na vijf maanden waarin de prijzen daalden in vergelijking met de maand ervoor. De prijzen waren nog wel 3,3% lager dan in januari vorig jaar. In december kwam de min nog uit op 4,0% op jaarbasis.
‘Die prijsontwikkeling is de spreekwoordelijke zwaluw die geen zomer brengt’, zegt de woordvoerder. ‘We hebben het wel eerder beleefd dat de prijzen even een maand, of zelfs twee maanden stegen, maar daar mogen geen conclusies aan worden verbonden. Het structurele beeld wordt veel meer bepaald door die slechte cijfers over het aantal transacties.’
Volgens CBS en Kadaster waren alle woningtypen in januari goedkoper dan een jaar eerder. Appartementen namen met 4,3% het meest af in prijs, tussenwoningen en hoekwoningen met 2,7% het minst. Ook waren de prijzen in alle provincies lager. De sterkste prijsdaling was in Gelderland, met ruim 5%. In Flevoland was de prijsdaling met 1% relatief klein.
In een rapport over de woningmarkt stelde ING gisteren dat de huizenprijzen verder blijven dalen. Ze liggen naar verwachting eind 2013 15 tot 20% onder de piek van 2008. Huizenbezitters zijn volgens ING terughoudend met het verlagen van de vraagprijs.