*

Kabinet wijst advies RvS bij banktaks af | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
economie & politiek

Kabinet wijst advies RvS bij banktaks af

Saturday 17 December 2011, 00:00
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 

Meer over dit onderwerp

Van onze correspondent

Het kabinet wil zeker € 300 mln per jaar vergaren met de bankenbelasting. Maar de Raad van State is kritisch.

Den Haag

Het kabinet houdt vast aan zijn plan voor een speciale bankenbelasting, ondanks kritiek van de Raad van State. Dat heeft minister Jan Kees de Jager van Financiën gisteren verklaard.

Eerder op de dag noemde de Raad van State de doelstellingen van het plan niet overtuigend. ‘De maatschappelijke weerstand tegen perverse bonussen is voor mij aanleiding om door te gaan’, reageerde minister De Jager. Hij gaat met de Raad overleggen.

De Jager wil dat de bancaire sector meebetaalt aan de crisismaatregelen die de regering moet treffen. Volgens De Jager is dat ‘maatschappelijk van belang’. De Raad van State wijst er echter op dat in een aantal gevallen terecht steun is verleend aan banken en de steun met rente wordt terugbetaald. De bankenbelasting geldt evenwel voor alle banken, ook voor de banken die geen staatssteun genoten hebben zoals Rabobank en Van Lanschot.

De Raad van State is ook kritisch over het doel van het kabinet om de omvang van de bonussen terug te dringen. Zo zou de bankenbelasting hoger moeten worden wanneer er bij een bank ten minste één bestuurder is die meer dan 100% van zijn vaste beloning als bonus ontvangt.

Het adviesorgaan vindt de timing van het voorstel niet handig, omdat de Monitoring Commissie Code Banken en de Nederlandse Bank net hebben geconcludeerd dat de sector zelf flinke stappen zet om de bonussen in te perken. Bovendien worden alleen bestuurders met de maatregel aangepakt, en niet de medewerkers in de lagen eronder. De bonussen aan handelaren zijn soms veel groter, omdat in hun sector het beloningsmodel voor een veel groter deel uit prestatieafhankelijke toeslagen bestaat.

De Raad van State constateert daarnaast dat de sector al wordt geconfronteerd met verschillende andere maatregelen. Door het invoeren van deze extra maatregel zou de kredietverlening door banken nog meer onder druk kunnen komen te staan. Dat zou een verkeerd effect van de invoering van de bankenbelasting zijn.

Ratio bankentaks

Banken kregen in 2008 en 2009 miljarden aan staats-steun. De bankentaks, die minister De Jager voorstelt, is bedoeld om die te compen-seren, en banken aan te zetten tot voorzichtiger gedrag. Volgens de plannen wordt kortlopende schuld met 0,022% belast, langlopende met 0,011%. Wie meer bonus dan regulier loon geeft, krijgt een hogere aanslag.