Van onze redacteur
Amsterdam
Wat Pieter Lakeman met DSB al is gelukt, wil de Franse oud-voetballer Eric Cantona ook proberen: een bankrun veroorzaken.
Cantona heeft geen specifieke bank op het oog, want hij wil de macht van alle banken breken. Dus roept hij iedereen die het horen wil op morgen zijn rekening leeg te halen. Als drie miljoen mensen gehoor geven aan zijn opdracht, zal het bankensysteem in elkaar storten, verwacht de stervoetballer van weleer.
In zijn vaderland hebben 30.000 mensen via het relatienetwerk Facebook toegezegd mee te zullen doen. Dat schiet niet echt op.
Cantona heeft zijn actie, die hij revolutie noemt, recentelijk aangekondigd in een interview in een regionaal dagblad. Als voetballer was hij van de gewelddadige soort, als actievoerder van de vreedzame. Volgens Cantona is de massale pinmethode veel effectiever dan de grote demonstraties waarvoor de Fransen een voorliefde hebben. 'Zo gaan banken eens op een heel andere manier naar ons luisteren.'
Cantona meet zich de status aan van een armlastige proletariër, maar schijn bedriegt: hij is vele malen miljonair en verbond zijn persoon aan goedbetaalde reclamespots van Nike, Renault en L'Oréal.
De oud-voetballer kan rekenen op steun uit de kunstwereld, van met name de Belgische scenarioschrijver Géraldine Feuillien en de Franse acteur en regisseur Yann Sarfati. Zij zeggen dat zij de publieke opinie bewust willen maken van het functioneren van het monetaire systeem. Ze willen komen tot de oprichting van een 'burgerbank'.
De actie heeft ook de aandacht getrokken in de Britse en de Amerikaanse media.