*

Accountants willen 'strontvervelend' zijn | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
ondernemen

Accountants willen 'strontvervelend' zijn

Wijnen, J.F. van
Saturday 23 October 2010, 01:00
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 

Meer over dit onderwerp

Jan Fred van WIjnen

Rotterdam

'We gaan ook aan naming and shaming doen.'

'O ja?'

'Natuurlijk', zegt Fou-Khan Tsang, bestuursvoorzitter van accountantskantoor Alfa (800 medewerkers). 'We staan toch voor onze kwaliteit? Als er dan foute broeders zijn, dan publiceren we hun namen. Huppekee, pek en veren.'

Op de tafel waar Tsang heftig gebarend discussieert met andere accountants, ligt een groot vel papier, formaat whiteboard. De titel is 'transparantie'. Binnen tien minuten is het papier volgeschreven met ideeën.

Tsang loopt naar een andere tafel. Daar praten accountants over een 'innovatieagenda'. Iemand oppert dat de ideeën in een open brief aan de samenleving moeten worden geadresseerd.

'Wie schrijft die brief dan?' vraagt hij.

'Wij hier, en dan zoeken we er sponsors bij.'

'Wie dan?', vraagt een ander, 'toch niet de grote kantoren?'

'O nee, straks is het dood voordat het er is. Dan vinden ze déze zin te scherp, dan weer díe.'

In de grote bedrijfskantine van de Van Nellefabriek in Rotterdam debatteren twintig mensen over de toekomst van het accountantsberoep. Afgelopen week vonden ze elkaar via het berichtenkanaal Twitter. Allemaal willen ze het beroep revolutionair veranderen. De accountant moet zijn verloren reputatie van onafhankelijke scherprechter heroveren, vinden ze.

En die strijd verwachten ze niet meer van hun beroepsorganisatie Nivra, die volgens hen is afgegleden naar een belangenclub van grote mondiale accountantskantoren als KPMG en Ernst & Young.

'Dit is misschien wel het begin van een beweging', zegt initiatiefnemer Pieter de Kok hoopvol als hij de discussie opent.

Naast Fou-Khan Tsang staan hier onder anderen een ondernemer, twee bestuurders van de studentenvereniging VAS en de partners van de kantoren Coney en Visser & Visser. En een 'controleleider' bij een mkb-kantoor die binnenkort eindexamen doet als registeraccountant (RA).

'Ik wil de titel met trots dragen', zegt hij, 'dus ik hoop hier het reveil van de accountant mee te maken.'

Aan een tafel waar over 'communicatie' wordt gedebatteerd, blaast een partner van Visser & Visser stoom af over de nietszeggendheid van accountantsverklaringen: 'Heb je er wel eens een gelézen? Echt gelezen? Het is een ontkenning van een ontkenning van een ontkenning dat je iets niet hebt gedaan.'

Als iedereen bij elkaar wordt geroepen om de oogst van nieuwe ideeën te bespreken, gooit Tsang nog even zijn ergernis eruit over de holle slogans van de grote kantoren. 'Allemaal beweren ze klantvriendelijk te zijn', zegt hij. 'Maar dat moet je als accountant helemaal niet willen. Je moet strontvervelend zijn.'

Pieter de Kok belooft binnen een week een discussiedocument beschikbaar te stellen via internet, waar iedereen aan mee kan schrijven. Daarna is er een tweede bijeenkomst van hervormers, waarvoor al 35 nieuwe accountants zich hebben aangemeld. Die konden vandaag niet komen.

De grootste verrassing van de avond is de komst van Berry Wammes, directeur van de felbekritiseerde beroepsorganisatie Nivra. 'Ik vond het een goede, open discussie', zegt hij na afloop. 'Bij het Nivra is grote ontvankelijkheid om dit soort ideeën tot zich te nemen.'

Twitterende accountants in debat; tweede van rechts is Fou-Khan Tsang.