*

Koerswijziging van TNT Express richting Europa verrast de markt | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
ondernemen

Koerswijziging van TNT Express richting Europa verrast de markt

Jong, Y. de
Wednesday 22 February 2012, 00:00
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 

Meer over dit onderwerp

Yteke de Jong

Amsterdam

TNT Express gaat mogelijk zijn deelnemingen in China en Brazilië van de hand doen. Dat bleek bij de presentatie van de jaarcijfers over 2011. ‘Er zijn meer investeringen nodig om sneller te kunnen groeien en winstgevend te worden. Wij stellen op dit moment andere prioriteiten’, zei financieel directeur Bernard Bot.

Volgens bestuursvoorzitter Marie-Christine Lombard is TNT Express ook door partijen benaderd voor samenwerking in Brazilië, wat een andere optie kan zijn.

De koerswijziging van TNT Express is verrassend, want het bedrijf investeerde de afgelopen jaren juist fors in de opkomende markten. In Europa zou het moeilijk zijn om nog marges rond de 10% te laten zien, in tegenstelling tot China en Brazilië. ‘We denken er meer uit te kunnen halen in Europa’, verklaarde Bot.

Dat lijkt tegenstrijdig, maar is dat volgens hem niet. Het bedrijf ziet groei in Europa in waardevolle goederen die via internet worden besteld en bezorgd bij consumenten. Ook specialistisch vervoer van farmaceutica biedt perspectief.

Het besluit van TNT Express om zich volledig op het continent te richten, komt enkele dagen nadat Europa’s grootste expressbedrijf een overnamebod van € 9 per aandeel van de grotere Amerikaanse rivaal UPS afsloeg. Maar Lombard zei gistermiddag tegen analisten: ‘Wij zijn kennelijk niet de enige die geloven in ons groeiscenario.’

Het bedrijf dook vorig jaar diep in het rood door afschrijvingen op goodwill op de deelneming in Brazilië, ter waarde van € 209 mln, naast een operationeel verlies van € 125 mln. Daarbij viel het totale operationele resultaat tegen door de moeilijke economische omstandigheden. De omzet ging met 2% omhoog naar € 7,2 mrd. In totaal boekte de pakketbezorger een verlies van € 270 mln. Vorig jaar, toen het bedrijf nog deel uitmaakte van PostNL was dat nog een winst van € 66 mln.

De markt vond de cijfers teleurstellend, maar hoopt nog steeds op een biedingenstrijd. Het aandeel daalde gisteren wel, maar bleef boven het bod van UPS steken op € 9,89.

Volgens financieel directeur Bernard Bot is de raad van bestuur op dit moment vooral gefocust op de bedrijfsvoering. ‘Als er iets langskomt’, zei Bot, doelend op het bod dat UPS deed op de onderneming, ‘dan kijk je daar zorgvuldig naar.’

Bot benadrukte nogmaals dat het bestuur van de onderneming ‘zich bewust is van alle belangen van stakeholders en niet alleen die van aandeelhouders’. Een overname van UPS zal naar verwachting grote gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij de onderneming. Er moet dit jaar €150 mln extra bespaard worden. Dat zal gevolgen hebben voor het personeel, zei Bot. Het is niet duidelijk of er gedwongen ontslagen vallen.

Is € 9 genoeg?

Volgens de analisten van de Rabobank helpen de cijfers over 2011 niet mee voor een hoger bod. ‘Er werd geen mooi plaatje neergelegd, terwijl je dat meestal wel probeert te doen’, zegt Philip Scholte. Belager UPS zal volgens Scholte daardoor bevestigd zien dat de prijs niet verder omhoog hoeft.