Topman André Goedée ziet de vraag naar zeetransport inmiddels weer aantrekken, maar durft niet te zeggen of het ergste achter de rug is. Met een record aan orders in de boeken ziet de langere termijn er wel goed uit, benadrukte hij gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers.
Teleurstellend
Analisten roepen al langer dat Dockwise geduld moet hebben voordat de sector zijn belofte inlost. Maar ze schrokken van de terugval, als gevolg waarvan de schepen van Dockwise in het vierde kwartaal slechts voor 55% bezet waren. ‘Teleurstellend’, noemt SNS-analist Edwin de Jong de resultaten. ‘De bodem is dieper dan voorzien’, vindt collega André Mulder van Kepler Research.
Beide analisten blijven enthousiast over de vooruitzichten op de langere termijn, omdat investeringen in grote olie- en gasprojecten de vraag naar zeevervoer zullen stuwen. Maar Kepler-analist Mulder gaat er nu vanuit dat het herstel wat later intreedt dan gedacht. ‘Ik ging uit van 2012, maar nu reken ik op 2013-2014. Daarna blijft de vraag op een hoog niveau.’
Slecht moment
Het beursgenoteerde Dockwise uit Breda is met 15 schepen en één in aanbouw marktleider in het vervoer over zee van grote objecten als olieplatforms. De sector is hard gegroeid en verdubbelde in vijf jaar tot circa 40 schepen, vooral door nieuwkomers uit Azië.
Die groei in aanbod van transportcapaciteit kwam op een slecht moment. Toen in 2008 de prijs van olie inklapte, werden energieprojecten afgeblazen. Er ontstond overaanbod bij de zeevervoerders, die in een felle strijd belandden om de spoedklussen die nog wel vergeven werden.
Goede vooruitzichten
De omzet van Dockwise daalde in het vierde kwartaal van 2011 naar $ 88 mln van $123 mln in dezelfde periode een jaar eerder. Over heel 2011 daalde de omzet met 9% naar $ 399 mln. Het bedrijf sloot het jaar af met een nettoverlies van $ 33,5 mln, vooral door een forse last op de jachtdivisie die verkocht wordt. Daar staat tegenover dat het bedrijf met $ 531 mln voor een record aan opdrachten in de boeken heeft staan.
Op het Damrak won het aandeel Dockwise, na een moeizame start, ruim 1,6%.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.