Het bedrijf richt zich nu te veel op uitbreiding van de internetactiviteiten.
Nu consolideren
Deze kritiek uit grootaandeelhouder Cyrte, die een deel van het vermogen van tv-producent John de Mol belegt en ruim 20% van de aandelen in TMG bezit. ‘Je moet nu consolideren, omdat de winstgevendheid enorm onder druk staat’, zegt fondsbeheerder Frank Botman van Cyrte in een interview met Het Financieele Dagblad. ‘Dat is een veel groter thema dan dat je € 350 mln steekt in nichemedia.’
Met zijn uitspraken neemt Botman afstand van TMG-topman Herman van Campenhout, die eind vorig jaar met een nieuwe strategie kwam. De kern daarvan is investeren in digitale activiteiten. Die moeten de dalende inkomsten bij de kranten compenseren. Het grootste deel van de overnamekas is ook gereserveerd voor internet.
Het aandeel TMG staat al de hele woensdagochtend op een winst van ruim 4%.
Samenwerking tussen krantenuitgevers
Volgens Botman kan TMG zijn slag slaan, nu NDC Mediagroep te koop staat en er volop wordt gesleuteld aan de toekomst van Mecom, de eigenaar van Wegener. Hij bepleit ook meer samenwerking tussen krantenuitgevers. ‘Je moet beginnen met het drukken en verspreiden van de kranten. Dat scheelt enorme bedragen. Ik zeg niet dat er één drukkerij moet komen, maar maximaal twee. En er moet één iemand komen die de kranten in de brievenbus stopt.’
Cyrte is sinds 2007 aandeelhouder van TMG. Het investeringsfonds kocht destijds zijn eerste belang voor meer dan € 20 per aandeel. Intussen is de koers gezakt naar € 9, een niveau waarop Cyrte zijn belang ook fors heeft vergroot.
Samen investeren in digitale activiteiten
Botman stelt dat de TMG-onderdelen Keesing (puzzelbladen), Sky Radio en het belang van 6% in het Duitse mediabedrijf ProSiebenSat.1 alleen al een waarde van € 15 tot € 16 per aandeel vertegenwoordigen. ‘Een belegger kan redeneren dat er significant meer waarde in het aandeel komt als het bedrijf consolideert. Naarmate daar langer mee wordt gewacht, tendeert de restwaarde (van de krantenactiviteiten) steeds meer naar nul.’ Volgens de fondsbeheerder moeten mediabedrijven meer samen investeren in digitale activiteiten om overeind te blijven tegenover reuzen als Apple, Facebook en Google. ‘Nu doet op dit terrein iedereen hetzelfde en verdient niemand er geld mee.’
De grootste aandeelhouder van TMG is al decennialang de Brabantse familie Van Puijenbroek, met een belang van 30%. Zij heeft zich nooit kritisch uitgelaten over TMG. Het mediabedrijf, dat geen commentaar wil geven op de kritiek van Cyrte, houdt op 26 april zijn aandeelhoudersvergadering.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.