*

‘Afhakers Griekse deal riskeren achterstelling’ | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
beleggen

‘Afhakers Griekse deal riskeren achterstelling’

Maurits Kuypers
Wednesday 22 February 2012, 15:12
update: Wednesday 22 February 2012, 15:22
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Griekenland
Colourbox
Institutionele beleggers die niet meedoen aan de Griekse schuldherstructurering, lopen in de toekomst een groter risico niet te worden terugbetaald.

Dat zegt de Duitse bankvereniging BdB in een gesprek met enkele journalisten.

De schuldomwisseling, waarbij beleggers hun oude staatsobligaties omzetten in nieuwe met een 53,5% lagere nominale waarde, is in principe vrijwillig.

‘Puur financieel gezien heeft een belegger er inderdaad weinig aan om mee te doen. Het betekent een verlies dat kan oplopen tot ruim boven de 70%’, zegt BdB-bestuurslid Hans-Joachim Massenberg.

Verantwoordelijk

Toch denkt hij dat vooral Europese banken, verzekeraars en pensioenfondsen zich verantwoordelijk zullen opstellen. ‘Het is in het belang van Europa en daarmee voor ons allen. Ik ga er daarom vanuit dat veel beleggers het aanbod van Griekenland zullen aannemen.’

Maar een garantie kan hij niet geven. Zeker voor de Angelsaksische hedgefondsen durft hij zijn hand niet in het vuur te steken. Het is met andere woorden mogelijk dat door de maandag afgesproken schuldomwisseling een groep speculatieve beleggers naar huis gaat met grote winsten, terwijl de rest op de blaren moet zitten.

Achtergestelde positie

Zo zwart-wit is het volgens Massenberg echter niet. Volgens hem krijgen de partijen die weigeren mee te doen met de omruilactie een achtergestelde positie als Griekenland opnieuw in de problemen komt.

Deels is dat formeel al geregeld via de speciale rekening die IMF en EU hebben geopend. Deze rekening wordt gevuld met een deel van de hulpfondsen bestemd voor Griekenland, en geldt als spaarpot waaruit schuldeisers kunnen worden betaald. Het is duidelijk dat coöperatieve beleggers daarbij voorrang hebben.

Lagere status

Volgens de BdB wordt daarnaast ook nog gewerkt aan andere juridische mogelijkheden om oude (niet ingewisselde) Griekse staatsobligaties een lagere status te geven dan nieuwe. ‘Hoe dat precies vorm krijgt, moet nog worden bepaald’, aldus de BdB.

Massenberg noemt het hulpprogramma voor Griekenland dat maandag 20 februari werd overeengekomen, ‘een allerlaatste kans’. Naast het reduceren van de staatsschuld omvat het programma een nieuwe lening van de eurolanden en het IMF van €130 mrd. Dit bedrag komt bovenop de in 2010 toegezegde steun van €110 mrd.

Volgens Massenberg vormt ook dit hulpprogramma nog geen definitieve oplossing, 'maar het geeft de Griekse regering wel de nodige tijd om te handelen'.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl
Ik snap het wel maar toch gaat dit gegarandeerd leiden tot rechtszaken. En ook CDS claims. Dit is een default.
Dhr. R.K. James 16:08 22-02-2012
Onder dwang verplichten om vrijwillig af te schrijven! Er vallen steeds grotere gaten in het schulden-pyramide-spel. Dit is een prima manier om iedereen die ooit van plan was staatspapier aan te schaffen voorgoed het hok in te jagen of de CDW's te cashen.
Dhr. W. Meijer 21:09 22-02-2012