De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) zegt niet op de situatie vooruit te willen lopen. ‘We gaan ervan uit dat we er met de zorgverzekeraars wel uit komen’, zegt een woordvoerder. ‘Zonder geld komt de bedrijfsvoering van een ziekenhuis is gevaar, maar zover zal niemand het willen laten komen.’
In het bestuurlijk akkoord dat afgelopen zomer tussen de zorgverzekeraars, de ziekenhuizen en de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is gesloten over kostenbesparingen, is vastgelegd dat de partijen afspraken maken over het verstrekken van voorschotten.
Volgens de branchevereniging van de zorgverzekeraars betekent dat dat verzekeraars en ziekenhuizen er nu onderling uit moeten komen. De NVZ onderstreept dat de afspraken niet vrijblijvend zijn. ‘Die voorschotten móéten er komen, het is niet iets vrijblijvends.’
Ook de voorwaarde van Achmea, dat een voorschot alleen wordt gegeven aan ziekenhuizen waarmee de verzekeraar ook tot andere afspraken kan komen, bijvoorbeeld over het stoppen van bepaalde behandelingen, wijst de NVZ van de hand. ‘Dat staat los van elkaar. Ziekenhuizen beloven tijdige informatie over onze productie aan verzekeraars te geven, maar dan moeten zij met geld over de brug komen.’
De ziekenhuisvereniging wil dat er snel afspraken worden gemaakt: ‘Het begint een zorgelijke situatie te worden’, aldus een woordvoerder van NVZ.
Michel van Schaik, directeur Zorg bij Rabobank, ziet liefst landelijke afspraken tussen de zorgverzekeraars en de ziekenhuizen. De urgentie van het probleem leeft volgens hem nu bij te veel ziekenhuizen niet.
‘Ik zie niet dat de partijen er nu mee bezig zijn. Ziekenhuizen zijn zich nu vaak helemaal niet bewust van het probleem, terwijl het essentieel is dat ze gaan anticiperen op de liquiditeitsdruk die ontstaat’, aldus Van Schaik.
Voor de langere termijn wil Van Schaik dat de ziekenhuizen en de zorgverzekeraars sneller tot afspraken komen over de inkoop van zorg.
Nu komt het voor dat pas op het eind van een boekjaar een contract wordt gesloten. Dat kan omdat de ziekenhuisbudgetten grotendeels tot nog toe vaststaan en relatief voorspelbaar zijn.
Vanaf 2012 worden de risico’s en de onzekerheden in de ziekenhuisbudgetten groter. Sneller contracteren, uiterlijk voor het begin van een boekjaar, vermindert de onzekerheid, zegt Van Schaik. De directeur Zorg bij Rabobank dringt ook aan op contracten van meer dan één jaar. In de zorgbranche komt dat nu bijna nooit voor.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.