*

Magere voorraad jaagt olieprijs naar nieuwe piek | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
economie & politiek

Magere voorraad jaagt olieprijs naar nieuwe piek

Groot, A. de
Saturday 18 February 2012, 00:00
update: Monday 20 February 2012, 16:02
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Olie
Olie
Reuters
De prijs van een vat ruwe Brent-olie is de afgelopen maanden opgelopen. Niet in duizelingwekkende spurts, maar via een stabiele klim. Eind deze week brak de olieprijs door de psychologisch belangrijke grens van $ 120. Sinds april vorig jaar is een vat Brent niet meer zo duur geweest.

Tijdens de laatste officiële piek in de zomer vorig jaar bleef de prijs nog steken op $118. Afgelopen jaar werden vaten Brent-olie op de beurs in New York verhandeld binnen de nauwe bandbreedte van $105 tot $110.

Het is te eenvoudig de recente stijging volledig toe te schrijven aan de laatste dreigingen vanuit Iran om door Teheran als ‘vijandig’ bestempelde Europese landen te boycotten.

Risico

Het risico van de Iraanse dreiging wordt volgens de analisten van Goldman Sachs verminderd door meevallers uit andere Opec-landen (twaalf olieproducerende landen verenigd in de Organisatie van Petroleum Exporterende Landen). De export van olie uit Saudi-Arabië bevindt zich volgens de Internationale Energie Agentschap (IEA) op een recordniveau. De export vanuit Libië is bovendien na de omverwerping van het regime-Khaddafi bijna weer op het oude niveau.

Hoogstens valt de olie-export uit de niet-Opec-gebieden, zoals de Verenigde Staten en Azië, tegen. Hierdoor leunt de wereldwijde oliemarkt steeds zwaarder op olie uit de Opec gebieden.

Uitzonderlijke situatie

De zakenbank is van mening dat de prijs van een vat Brent-olie oploopt omdat de markt zich op dit moment in uitzonderlijke situatie bevindt. De toename van export uit Saudi-Arabië en Libië heeft, volgens de statistieken van IEA, de wereldwijde olievoorraden niet doen groeien.

Uit de statistieken blijkt dat de sterke instroom van olie in december en januari werd overtroffen door toegenomen vraag naar olie. Vanaf half december is de vraag blijkens de gegevens van IEA zelfs scherp toegenomen. Zo sterk, dat er een klein tekort in de olievoorraad is ontstaan.

Economie trekt aan

Volgens Goldman Sachs is de recentelijk toegenomen vraag naar olie bewijs voor het feit dat de wereldwijde economie weer aantrekt. En wanneer dat herstel zich doorzet, loopt ook de vraag naar olie nog eens verder op.

De recente instemming van het Griekse parlement met nieuwe, strenge bezuinigingsplannen en de afspraken over het Europese financiële vangnet, hebben het grootste risico voor de wereldeconomie weggenomen, aldus Goldman Sachs. Cijfers laten volgens de bank al zien dat de economie in de rest van de wereld al aantrekt.

De magere voorraad zal de toenemende vraag volgens de zakenbank maar moeilijk kunnen opvangen. Deze omstandigheden maken dat de vraag naar olie de komende maanden steeds verder zal toenemen en de olieprijs, onder druk van de minimale bevoorrading, flink zal oplopen.

De bank adviseert cliënten daarom longposities in te nemen op de prijs van vaten Brent-olie en zo te speculeren op verdere prijsstijgingen.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl