Dit heeft de maatschappij laten weten.
Aanleiding zijn nieuwe Europese milieuregels. Maatschappijen die in de EU vliegen zullen moeten gaan betalen voor hun uitstoot van broeikasgas. Maandagmiddag stelde de Europese Commissie hiervoor nieuwe regels vast. Het grootste deel van de rechten zullen de lidstaten nog gratis over de maatschappijen verdelen. Vanaf 2012 gaat het om 85% van de uitstootrechten, dat loopt daarna terug tot 82%. Voor het overige deel zullen luchtvaartmaatschappijen extra rechten moeten kopen of zuiniger moeten vliegen.
Na 2013 wordt 3% van de totale rechten gereserveerd voor nieuwe en snel groeiende luchtvaartmaatschappijen.
De Commissie berekende eerder dat de invoering van de CO2-rechten maar een beperkte invloed zou hebben op de ticketprijzen. Een retour van Brussel naar New York zou hooguit € 12 meer gaan kosten.
Reacties
De beslissing leidde maandagmiddag direct tot verdeelde reacties. Lufthansa berekent de jaarlijkse schade op tussen de €150 mln en € 350 mln. KLM-AirFrance heeft nog geen schatting van de extra kosten.
De internationale organisatie voor luchttransport (IATA) keert zich al van begin af aan tegen het Europese plan, en stelt ook nu dat de invoering slecht voor Europa zal uitpakken. Volgens de IATA is het zeker met de huidige Europese economie onverstandig om luchtvaartmaatschappijen extra te belasten.
Het Wereldnatuurfonds is positiever maar wijst er op dat in het nieuwe systeem nog steeds 80% van de CO2-rechten gratis aan luchtvaartmaatschappijen wordt verleend.
Belasting
De handel in CO2-rechten is niet nieuw. De Europese industriesector is al langer gebonden aan een maximale uitstoot van broeikasgas. Willen bedrijven groeien, dan zullen of zuiniger moeten produceren of rechten moeten kopen van andere bedrijven die CO2-rechten over hebben. De laatste tijd schommelt de prijs rond de €14 per ton CO2.
De luchtvaart hoefde tot nu toe nooit te betalen voor hun uitstoot. Ook is vliegtuigbrandstof vrij van accijns. De spoorsector klaagt daarom al jaren over oneerlijke concurrentie.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.