De voormalige minister van Financiën deed zijn beklag vrijdagmiddag tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie-De Wit. Die onderzoekt deze week of de Staat te veel heeft betaald voor de aankoop van ABN Amro, Fortis Bank Nederland en ASR.
Negatieve boekwaarde
Adviseurs van Lazard stelden in 2008 de waarde van ABN Amro vast op €16,8 mrd, met de kanttekening dat er een negatieve boekwaarde van €2,3 mrd was. Het ging om de boedel die de vorige kopers van ABN Amro (Fortis, RBS en Santander) nog niet hadden verdeeld.
Bos verklaart dat de adviseurs het bedrag niet als kapitaaltekort zagen. Twee bankiers van Lazards verklaarden eerder in de week dat ze te weinig gegevens hadden om de negatieve boekwaarde juist in te schatten. De voormalige minister zegt daar niets van te begrijpen.
Uiteindelijk had deze negatieve boekwaarde moeten leiden tot een lagere waardering van de twee banken bij de aankoop in oktober 2008 door de Nederlandse Staat.
Wellink
Vrijdagmiddag laakte ook voormalig president van de Nederlandsche Bank Nout Wellink zakenbank Lazard tijdens zijn verhoor voor de commissie. De adviseurs hadden volgens hem meer moeten doorvragen over de negatieve boekwaarde van € 2,3 mrd in de onverdeelde boedel van ABN Amro en Fortis Bank Nederland.
‘Dit gat in activa en passiva had moeten worden opgelost’, aldus Wellink.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.