De innovatieleiders binnen de EU zijn nog steeds Zweden, Denemarken, Duitsland en Finland, die dat vorig jaar ook al waren. Zij behalen de meeste punten bij de 24 criteria die de Commissie hanteert bij het opstellen van de ranglijst, hoewel niet EU-land Zwitserland nog beter scoort.
Samenwerking
In de meest innovatieve landen liggen niet alleen de bedrijfsactiviteiten op het terrein van onderzoek en ontwikkeling hoger dan gemiddeld, maar is ook de samenwerking tussen overheden en bedrijven beter dan elders. Lijstaanvoerder Zweden doet het bovendien goed als het gaat om een optimaal gebruik van human resources, door opleiding en scholing.
Nederland scoort hoog als het gaat om open, excellente en aantrekkelijke onderzoeksystemen, financiering en steun en inkomsten uit patenten. Zwakheden zijn er daarentegen bij private onderzoek & ontwikkeling en het aantal innoverende bedrijven. Nederland zit op het EU-gemiddelde bij scholing en opleidingsniveau.
Prestaties
Volgens het EU-scoreboard hebben bijna alle lidstaten hun prestaties verbeterd in de periode waarover is gemeten, 2009-2010. Toch maakt de Commissie zich zorgen dat de innovatiegroei lijkt af te vlakken, waardoor de EU er niet in slaagt om de achterstand ten opzichte van de wereldleiders, de VS, Japan en Zuid-Korea, te verkleinen. Dat komt vooral doordat het particuliere bedrijfsleven in Europa minder innoveert dan elders.
Hoewel de Europese Unie het nog steeds duidelijk beter doet dan de opkomende economieën zoals China, Brazilië, India, Rusland en Zuid-Afrika, is vooral China bezig om die achterstand versneld in te halen.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.