*

Sargent en Sims krijgen Nobel-prijs voor economie | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
economie & politiek

Sargent en Sims krijgen Nobel-prijs voor economie

Marcel de Boer
Monday 10 October 2011, 13:13
update: Monday 10 October 2011, 16:18
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Thomas Sargent is hoogleraar aan de universiteit van New York.
Thomas Sargent is hoogleraar aan de universiteit van New York.
Reuters
(UPDATE) Thomas Sargent and Christopher Sims hebben de Nobelprijs voor de economie gewonnen. Ze krijgen de prijs ‘voor hun empirisch onderzoek naar oorzaak en gevolg in de macro-economie’.

Dat heeft de Zweede Rijksbank vanmiddag bekendgemaakt. Met de prijs is een geldbedrag gemoeid van ZKr 10 mln (€1,1 mln). Ook krijgen de winaars op 10 december – op de sterfdag van Alfred Nobel – een gouden medaille en een getuigschrift uitgereikt.

Sargent is hoogleraar aan de universiteit van New York. Sims is verbonden aan Princeton. Laatstgenoemde richtte zijn onderzoek op onverwachte en tijdelijke veranderingen in de economie, terwijl Sargent vooral structurele veranderingen in de economie onderzocht.

Volgens het prijscomité hebben de winnaars methodes ontwikkeld om vragen te beantwoorden als: ‘hoe worden het bbp en de inflatie beïnvloed door tijdelijke maatregelen als een renteverhoging of een belastingverlaging’ en ‘wat betekent het als een centrale bank haar inflatiedoelstelling wijzigt’.

In een toelichting schrijft het comité: ‘De methoden die Sargent en Sims hebben ontwikkeld zijn tegenwoordig essentiële gereedschappen voor de macro-economische analyse’. De twee Amerikaanse economen hebben hun onderzoek onafhankelijk van elkaar in de jaren zeventig en tachtig uitgevoerd.

Geen verrassing

Volgens Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam, is het geen verrassing dat Sargent en Sims de prijs toegekend hebben gekregen. ‘We hebben het hier toch over de grondleggers van de moderne macro-economie. Ze hebben ervoor gezorgd dat het vakgebied in de afgelopen vijftien jaar op een andere leest is geschoeid. Het is gestructureerd geworden, veel minder ad-hoc.’

Hoogleraar Sylvester Eijffinger van de Universiteit van Tilburg spreekt van een ‘goedmakertje’. Sargent en Sims hadden de prijs al veel eerder kunnen krijgen, bijvoorbeeld samen met Clive Granger in 2003. Toen ging de prijs ook al naar causaliteit in de macro-economie.

Geen officiële prijs

De Nobel-prijs voor de economie is geen officiële Nobel-prijs. Het testament van Alfred Nobel uit 1895 voorziet slechts in prijzen voor wetenschappers in de natuurkunde, scheikunde en geneeskunde. Daarnaast is er een prijs  voor auteurs die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de literatuur en voor personen en organisaties die hebben bijgedragen aan bevordering van de vrede.

Sargent en Sims, beiden 68 jaar oud, hebben de prijs gekregen van de Zweedse Rijksbank, ter nagedachtenis aan Alfred Nobel. De ‘Nobelprijs voor de Economie’ werd voor het eerst uitgereikt in 1969 aan de Nederlander Jan Tinbergen, ter herdenking van het 300-jarig bestaan van de bank.

Vorig jaar mochten Peter Diamond, Dale Mortensen en Christopher Pissarides in de eer delen. Eerdere winnaars waren bijvoorbeeld Milton Friedman, Paul Krugman, Amartya Sen en Paul Krugman.

Sargent en Sims werden gezien als outsiders voor de prijs. Economen als Al Roth (Harvard), Robert Shiller (Yale) en Halbert White (San Diego) stonden bovenaan de lijstjes van kanshebbers.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl