*

Schone schijn | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
brussels log

Schone schijn

Martin Visser
Monday 18 July 2011, 09:07
update: Monday 18 July 2011, 13:10
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Minister van Financiën Jan Kees de Jager
Minister van Financiën Jan Kees de Jager
Reuters
Een novum. Minister Jan Kees de Jager van Financiën schrijft zelf een Kamerdebat uit. Of zit het toch anders?

Ongeveer 25% van zijn tijd is De Jager bezig met Europa. En dat is slechts een gemiddelde, want er zijn weken dat de eurocrisis zijn volle aandacht vraagt. Zoveel tijd is een minister van Financiën nog nooit kwijt geweest met de EU.

Het is voor hem van politiek levensbelang dat hij dit goed doet in Brussel. Niet alleen gedoogpartner PVV zit 'm op de huid, ook de kiezers zelf. Op Financiën houdt men bij waar de vragen aan De Jager op Twitter over gaan. En al meer dan een jaar gaat een overgrote meerderheid van de reacties over de euro. Er is dus veel te verliezen.

Daarom zijn bij de minister de communicatielijnen meestal meer dan open. De media worden altijd ruimhartig te woord gestaan als hij in Brussel is. Soms wel erg vaak. Vorige maand presteerde hij het om ons drie keer op een avond te briefen. Vermoedelijk hadden wij journalisten iets niet helemaal goed begrepen.

Tweede Kamer

Ook de Tweede Kamer wordt bovenmatig geïnformeerd. De Jagers persoonlijk assistent meldt elke nieuwe stap aan de Kamerleden als de minister inschat dat dit nodig is om beslissingen gemakkelijker door het parlement te loodsen. Ook stuurt hij brief na brief om elke tussenstap te melden.

Een feest van de democratie, maar ook puur politiek lijfsbehoud.

Zondagavond ging De Jager zelfs zo ver dat hij zelf een Kamerdebat uitschreef. Hij meldde in een brief aan het parlement dat de topambtenaren van de verschilllende ministeries in de eurolanden tot donderdagochtend vroeg zullen onderhandelen over een steunpakket voor Griekenland.

Vervolgens zal premier Mark Rutte om 12 uur in Brussel present zijn om met de andere regeringsleiders over dat pakket te beslissen. Het leek De Jager dus een goed idee om donderdagmorgen hierover een debat te houden.

Ach, wat aandoenlijk, een minister die zich zelf komt melden aan de poort van het parlement om zich te verantwoorden. Of toch niet?

Schijn

Het is een aardige actie van De Jager, maar schijn bedriegt. Zondagmorgen hadden de Kamerleden uit de vakcommissie Financiën allang contact met elkaar gehad. Zij spraken af dat ze donderdagmorgen De Jager naar de Kamer zouden roepen.

Het is dus wel heel toevallig dat de minister zichzelf uitnodigt in de Kamer terwijl hij allang 'besteld' was door het parlement zelf. Ach ja, De Jager wil op een later moment natuurlijk goede sier kunnen maken met 'zijn' transparante en open manier van optreden.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl

Over deze weblog


EU-correspondenten Ulko Jonker (op de foto rechts) en Martin Visser van het FD becommentariëren het nieuws en serveren anecdotes vanuit het regeringscentrum van Europa. Op Twitter: @martinvisser.

Alle bijdragen van deze blog
Alle FD blogs