*

Baas Deutsche Börse ziet ambities stranden | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
mensen

Baas Deutsche Börse ziet ambities stranden

Conijn, F.
Friday 03 February 2012, 00:00
update: Friday 03 February 2012, 08:58
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Reto Francioni
Reto Francioni doet geen vijandige biedingen.
Hannelore Foerster
‘Een zwarte dag voor Europa’, en ‘een gemiste kans voor Frankfurt om als financieel centrum op gelijke voet te komen met New York.’

Nadat de fusie van Deutsche Börse en NYSE Euronext door de Europese Commissie was geblokkeerd, liet de 56-jarige Reto Francioni het achterste van zijn tong zien. De normaal gesproken saaie en weinig flamboyante baas van Deutsche Börse had voor even lak aan zijn voorzichtige imago.

Niet zo vreemd. De in Zwitserland geboren Francioni staat sinds 1 november 2005 aan het roer bij Deutsche Börse. Sinds die tijd is schaalvergroting altijd zijn belangrijkste doel geweest. In eerste instantie probeerde hij de Europese fusiebeurs Euronext weg te kapen voor de neus van de New York Stock Exchange. Toen die poging mislukte, zette hij zijn kaarten vol op een fusie tussen zijn bedrijf en NYSE Euronext.

Francioni heeft fusie goed voorbereid

En weer moet Francioni uiteindelijk het onderspit delven. ‘Hem treft geen blaam’, citeert magazine Euro am Sonntag een commissaris van Deutsche Börse. ‘Francioni heeft de fusie goed voorbereid, hij is niet verantwoordelijk voor de beslissing van de Europese mededingingsautoriteiten.’ Francioni zal deze mooie woorden ongetwijfeld met instemming hebben gelezen. Maar helemaal gerustgesteld is hij waarschijnlijk nog niet. De steun was niet voluit, zoals blijkt uit het feit dat de toezichthouder zijn uitspraken op anonieme basis deed.

Voor Francioni lijken de kansen verkeken om op korte termijn zijn groeiambities te verwezenlijken. Zeker ook omdat hij alleen overnames wil doen met instemming van zowel jager als prooi. Vijandige biedingen zijn voor hem geen optie, zoals blijkt uit een interview uit 2007 met Wirtschaftswoche. ‘Want als de meest ervaren managers de organisatie verlaten, vindt over het algemeen heel veel waardevernietiging plaats.’

Al op jonge leeftijd geïnteresseerd in de aandelenhandel

De vader van twee kinderen kan het weten. Hij is onder meer professor toegepast onderzoek op de kapitaalmarkten aan de universiteit van Basel en was adjunct-hoogleraar economie en financiën aan de Zicklin School of Business in New York.

Francioni was al op jonge leeftijd geïnteresseerd in de aandelenhandel. Na zijn studie rechten in Zürich trad hij in 1981 in dienst bij de Schweizerische Bankgesellschaft en vervolgens in 1986 bij de Schweizerische Kreditanstalt. Van 1988 tot 1992 was Francioni werkzaam bij Tripartite Bourses en was hij verantwoordelijk voor de ontwikkeling van een elektronische beurs in Zwitserland.

Hoogste man bij de zogenoemde ‘cash market'

In 1992 maakte Francioni een uitstapje naar het bedrijfsleven. Hij kreeg een baan bij de Zwitserse medicijnenfabrikant Hofmann-La Roche, waar hij werkzaam was op de afdeling die de financiering regelt. Maar dat was van korte duur. Een jaar later werd hij bij Deutsche Börse de hoogste man bij de zogenoemde ‘cash market’, het deel van de beurs waar de aandelenhandel plaatsvindt.

Vanaf dat moment steeg zijn ster snel. In 2000 werd Francioni bestuursvoorzitter bij internetbroker Consors. Vervolgens kreeg hij dezelfde positie bij de beurs van Zwitserland en van daaruit maakte hij in 2005 de overstap naar Deutsche Börse in Frankfurt.

Als een vis in het water

Daar kwam vooral zijn ervaring bij Consors hem goed van pas. Bij de internetbroker had hij immers veel geleerd over de elektronische handel en bij de Duitse beurs werd hij verantwoordelijk voor de vervanging van het verouderde handelsplatform. Met de invoering van het zogenoemde Xetra leverde hij een huzarenstukje waar hij veel waardering voor kreeg.

Bij de invoering van het handelsplatform voelde Francioni zich als een vis in het water. De voorbereidingen zijn voornamelijk een technische aangelegenheid, die weinig aandacht trekt van het publiek. Door het ontbreken van grote storingen en klagende handelaren werd ook later de aandacht van de media nauwelijks getrokken.

Ideaal dus voor Francioni, die de voorkeur lijkt te geven aan een leven buiten de schijnwerpers. Ook wat dat betreft is het voor hem jammer dat de fusie nu is afgeblazen. Want de voormannen van de beoogde fusiepartners leken elkaar goed aan te vullen. Duncan Niederauer van NYSE Euronext had de bühne op gekund, terwijl Francioni achter de schermen actief kon zijn.

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl