Dat zegt Marianne Bloos, hoofdofficier van het Functioneel Parket. Smeergeld in het bedrijfsleven staat hoog op de agenda bij deze in fraude gespecialiseerde afdeling. Afgelopen dinsdag kwam het parket met hoge strafeisen in de vastgoedfraudezaak die deels draait om omvangrijke omkoping.
Vorig jaar vroeg het OM al om verhoging van de maximumstraf voor niet-ambtelijke omkoping van twee naar vier jaar.
Verjaring mogelijk struikelblok
Bloos noemt nu de verjaring als mogelijk struikelblok. Ze vindt de termijn waarbinnen vervolging moet plaatsvinden te kort: 'In tegenstelling tot ambtelijke omkoping moet de strafvervolging van corruptie in het bedrijfsleven uiterlijk zes jaar na het plegen ervan zijn begonnen. Als je pas aan het eind van die zesjaarstermijn begint met de vervolging, is de tijd die nodig om de zaak tot aan de hoogste instantie af te ronden, te kort. Daarom willen wij dat die verjaringstermijn wordt verlengd.'
Bloos wijst erop dat het gaat om ingewikkelde dossiers die soms doorlopen tot aan de Hoge Raad. De verjaringstermijn van valsheid in geschrifte is wel al twaalf jaar.
Verjaring van omkoping
Het kabinet wil de verjaring voor misdrijven waar twaalf jaar cel of langer op staat afschaffen. Bij middelzware misdrijven wil het kabinet de verjaringstermijn met de helft verlengen. In reactie daarop stelt het OM voor dat omkoping in het bedrijfsleven later verjaart. Voordeel is dat benadeelden van omkoping, meestal de werkgever, langer schade kunnen claimen.
In de vastgoedfraude stond het OM begin deze week stil bij verjaring van omkoping. Volgens het OM begint de verjaringstermijn pas te tikken op de dag dat een omgekochte werknemer vertrekt.
Weerbarstig
Vervolging voor niet-ambtelijke omkoping komt in Nederland weinig voor. Behalve de vastgoedfraude lopen onderzoeken naar directeuren van woningcorporaties SGBB en Rochdale. De praktijk rond vervolging van omkoping is weerbarstig. Het OM kon enkele verdachten in de vastgoedfraude niet meer vervolgen omdat ze langer dan zes jaar geleden bij hun baas waren vertrokken. Een omkopingszaak bij pensioenbeheerder AZL liet het OM deels verjaren, oordeelde de Hoge Raad in 2010.
In de vastgoedfraude kocht vastgoedman Harry Hilders een pensioenbaas van Philips voor € 5 mln om. Hilders schikte met het OM door € 40 mln te betalen en taakstraf van 120 uur uit te voeren.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.