*

Pensioensector: overtuig het publiek | Het Financieele Dagblad
Inloggen
E-mailadres
Wachtwoord
Onthoud mij
Inloggen
 
selections pensioen

Pensioensector: overtuig het publiek

Thursday 25 November 2010, 16:52
update: Thursday 25 August 2011, 17:06
Email-a-Friend
Naam ontvanger
E-mail ontvanger
Naam verzender
E-mail verzender
 
Onno de Lange - Als de pensioensector zijn gezag nog wil kunnen uitoefenen, is het nodig dat de sector het publiek ervan weet te overtuigen dat de pensioengelden goed worden beheerd.
Onno de LangeNog niet eens zo lang geleden werd pensioen geassocieerd met het zelfs in de Dikke Van Dale opgenomen Zwitserlevengevoel. Inmiddels kent het grote publiek de termen ?dekkingsgraad?, ?voorwaardelijke indexatie? en ?afstempelen?. Wat betekent het oordeel van het publiek voor de pensioensector?In de ogen van het publiek heeft Nederland jarenlang een uitstekend pensioensysteem gekend. Een paar jaar geleden waren er zelfs plannen om het Nederlandse stelsel te exporteren, zodat ook het buitenland het genoegen van ons pensioensysteem kon smaken. Het publiek wist dat de pensioensector er was als machtige beschutting voor de oude dag.

Menselijke scheppingEr werd niet bij stil gestaan dat het pensioensysteem een menselijke schepping is die in stand wordt gehouden door bepaalde deugden en voorwaarden die gisteren nog golden en morgen vervluchtigd kunnen zijn. De pensioensector werd gezien als een anonieme macht van en voor het publiek. Nu er zich in razend tempo ontwikkelingen voordoen met financi?le gevolgen voor het publiek, is het publiek geneigd te eisen dat de pensioensector direct met een oplossing komt.De pensioensector is mede door zijn omvangrijke, belegde vermogen en gevestigde belangen van werkgeversorganisaties en vakbonden een machtsfactor in Nederland. Of de sector gezag heeft, valt op dit moment niet met zekerheid te zeggen getuige de vele internetfora, televisierubrieken en redactionele opinies met de strekking dat de burger in plaats van de pensioenfondsen beter zelf voor zijn oude dag kan zorgen.

GezagGezag kan niet worden uitgeoefend met een andere grondslag dan de publieke opinie. Wie zich ontfermt over de pensioenen bijeengebracht door werkgevers, werknemers en beroepsbeoefenaren, is afhankelijk van hun mening. Er kan geen gezag worden uitgeoefend die dwars tegen de publieke opinie indruist of wanneer er sprake is van grote maatschappelijke verdeeldheid.Als de pensioensector zijn gezag nog wil kunnen uitoefenen, is het nodig dat de sector het publiek ervan weet te overtuigen dat de pensioengelden goed worden beheerd. Overtuigen geschiedt door middel van de kracht van de geest. Dit strekt verder dan een mediacampagne of het bedenken van pakkende slogans. Het gaat erom dat de mening van de sector sterker wordt dan de mening van het publiek, een overmacht van geest van de pensioensector die het tij van de publieke opinie kan keren. Het doel is te komen tot een pensioensysteem waarin het publiek weer even veel vertrouwen heeft als een paar jaar geleden.

Bijzondere omstandighedenGezaghebbende deskundigen uit de pensioensector kunnen via de media in begrijpelijke taal uitleggen dat de sector is getroffen door bijzondere omstandigheden, zoals de crisis, de lage rentestand en zwaardere toezichtswetgeving. Bijzondere omstandigheden nopen tot bijzondere maatregelen. Daarnaast kan de sector de hand in eigen boezem steken door de bevinding van de commissie Frijns te onderschrijven, dat pensioenfondsen de risico's verbonden aan beleggingen niet of onvoldoende beheersten. Het publiek is er momenteel niet van overtuigd dat de pensioengelden veilig zijn bij pensioenfondsen. Door ook de eigen tekortkomingen van de sector ruiterlijk toe te geven, wordt het publiek wellicht milder gestemd.Onno de Lange, directeur van Pensioenbestuurders.nl

Reacties

Ingelogd als *Naam*
Ik ga akkoord met de spelregels en het privacybeleid van FD.nl
Nog x karakters beschikbaar

Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.

Inloggen
Wachtwoord vergeten?

Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.

Gratis registreren
  • Gratis 1 week het FD in de bus
  • Gratis 1 week het FD digitaal
  • Gratis 1 week onbeperkt FD.nl

Meer columns