Door de NZa aan het werk te zetten terwijl ze al € 132 mln aan bezuinigingen had aangekondigd, geeft ze zichzelf een brevet van onvermogen. En is de NZa wel de beste partij om dit onderzoek te doen?
De NZa heeft zich behoorlijk impopulair gemaakt onder huisartsen ten tijde van het ondeugdelijke 'Kostenonderzoek huisartsenzorg 2008/2009'. De Nationale Ombudsman (NO) gaf op de vele klachten een dringend advies: 'Wel stelt de NO dat het kennelijk niet is gelukt om gedurende en over het onderzoek zo met de onderzochten te communiceren dat zij het gevoel hebben dat de NZa voldoende oog heeft voor de problemen die medewerking aan het onderzoek met zich meebrengen.' Daarom geeft Nationale Ombudsman de NZa de aanbeveling om te bekijken of er verbeteringen mogelijk zijn in de communicatie. Heeft de NZa wat met dit advies gedaan? Laat me raden.
Resultaten verbloemt
De NZa toonde tijdens het vorige kostenonderzoek huisartsenzorg en ook recent bij onderzoek naar de marktwerking in de zorg dat ze de resultaten zowel in haar rapport als persberichten verbloemt.
Het enige waar de huisarts een beetje blij mee zou kunnen zijn is dat de minister nu aangeeft dat het kostenonderzoek 2008/2009 - die over het jaar 2006 gaat - geen basis is voor beleid, maar dat wist Ab Klink ook al.
Voor de Vereniging Praktijkhoudende Huisartsen (VPH) en de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) akkoord kunnen gaan met de onderzoeksopzet van de NZa en een positief advies geven aan hun achterban om mee te doen, zijn we waarschijnlijk meer dan een jaar verder en zitten we in 2013 of later met de resultaten te stoeien.
Tijdwinst boeken
De minister probeert niet meer dan tijdwinst te boeken en schuift hiermee de rekening door naar een volgend kabinet die de burger weer een premiestijging voor zal moeten houden. Deze minister is dan allang vertrokken.
Hoe komt de minister er eigenlijk op dat huisartsen ruim boven een 'norminkomen' zitten? De afspraak was dat er voor huisartsen geen inkomensplafond zou gelden en de substitutie vanuit de tweede lijn 'loon naar werken' zou bevorderen. Helaas zonder ontschotting van de geldstroom tussen eerste en tweede lijn en nu gaat de minister zelfs opnieuw uit van een 'norminkomen'. Als een huisarts dat 'norminkomen' niet haalt waar kan hij dan aankloppen?
In ieder geval is het idee dat de minister ingrijpt in het inkomen van een beroepsgroep bewijs genoeg dat die minister helemaal geen marktwerking beoogt of dat de beoogde marktwerking beslist niet werkt.
Glenn Mitrasing is huisarts in Heerhugowaard.
Reacties
Om te kunnen reageren op artikelen dient u ingelogd te zijn.
Nog geen abonnee? Registreer gratis of bekijk onze abonnementen.