DIT ARTIKEL WORDT U AANGEBODEN DOOR CENTRAAL BEHEER ZAKELIJK
“Veel mensen halen problemen en risico’s door elkaar”, zo begint Martin van Staveren, adviseur en docent risicomanagement aan onder meer de Universiteit Twente en Nyenrode Business Universiteit. “Voor de duidelijkheid: een risico is nooit een probleem. Een risico is namelijk iets dat kán gebeuren, maar nog niet gebeurd is. En als het gebeurt, is het een probleem en geen risico meer. Bovendien: zolang het nog een risico is, kun je deze managen. Ook daarom is het geen probleem.”
Risicomanagement is altijd doelgericht
Wat is een risico dan wel? Van Staveren: “De alom gehanteerde definitie is eenvoudig: een risico is het effect van onzekerheid op een doel. Stel een ondernemer heeft als doel om zijn export naar Afrika te verdubbelen. De risico’s zijn dan die onzekerheden die een effect kunnen hebben op dat omzetdoel. Met risicomanagement ben je daarmee per definitie doelgericht bezig.”
Het onzekere effect dat risico’s met zich meebrengen kan wat Van Staveren betreft zowel positief als negatief zijn. “Het traditionele risicomanagement gaat uit van negatieve onzekere effecten. Maar je kunt die gedachtegang ook spiegelen en bedenken welke kansen zich kunnen voordoen wanneer je de export naar Afrika wilt verdubbelen. Onzekerheden kunnen je kansen om te groeien niet alleen tegenwerken, ze kunnen je ook helpen. Door op die manier naar risicomanagement te kijken, wordt het onderwerp voor veel ondernemers ineens een stuk leuker.”
Kom ook naar BNR In Bedrijf: The Battle
Ondernemen is risico’s nemen. Maar wat als er brand uitbreekt en alle bedrijfseigendommen verloren gaan? Of als je systemen slachtoffer worden van hackers, die een datalek veroorzaken? Elke ondernemer kan vroeg of laat slachtoffer worden. Tijdens het BNR-event BNR In Bedrijf: The Battle! op dinsdag 2 juli as. leer je van andere ondernemers hoe je succesvol met risico’s omgaat.
BNR In Bedrijf: The Battle wordt mede mogelijk gemaakt door Centraal Beheer.
Omgaan met risico’s: de 4 T’s
Van Staveren is helder in zijn betoog over hoe ondernemers risico’s het beste kunnen managen en ervoor kunnen zorgen dat het risicobeleid geen papieren tijger wordt. “Heel simpel. Ondernemers hebben in feite maar vier opties om met een risico om te gaan; tolerate, transfer, treat en terminate’, stelt hij.
“De eerste T, tolerate, wil zeggen dat een ondernemer het risico kent en deze accepteert. De gevolgen ervan heeft hij op z’n netvlies staan en op basis daarvan besluit een ondernemer het risico te accepteren en geen verdere actie te ondernemen.
Een andere optie is om het risico, of een deel ervan, over te dragen aan een andere partij (transfer). Dat kan een verzekeraar of onderaannemer zijn. Ook dat is een effectieve manier om met risico’s om te gaan.

Martin van Staveren: “Fouten worden vooral gemaakt wanneer ondernemers blindvaren op hun eigen successen en argumenten.”
Treat gaat over het behandelen van het risico, ofwel het verkleinen ervan. Een ondernemer kan heel eenvoudig een matrix maken met aan de ene kant een inschatting van de kans dat bepaalde risico’s zich voordoen, en aan de andere kant de mogelijke gevolgen ervan. Zo’n matrix biedt inzicht in welke risico’s hij kan verkleinen. Het bedrijf dat de export naar Afrika wil verdubbelen kan bijvoorbeeld op zoek gaan naar kredietwaardige lokale afnemers of een advocatenkantoor inschakelen voor het geval dat betalingen van klanten achterwege blijven.
Tot slot is er ook de mogelijkheid om het risico als geheel uit te sluiten (terminate). Door het avontuur niet aan te gaan of daarmee te stoppen.
‘Fouten worden gemaakt wanneer ondernemers blindvaren op hun eigen successen’
Liever niet alle neuzen dezelfde kant op
Afgezien van deze technische manier van kijken naar risico’s, speelt ook de psychologie een rol, zo benadrukt Van Staveren. “Daarmee bedoel ik dat ondernemers niet verblind moeten worden door hun eigen denkbeelden en successen. Het is belangrijk om altijd tegenspraak om je heen te creëren.” ‘Alle neuzen dezelfde kant op’ is dus níet wat een ondernemer moet willen als het gaat om risicomanagement. Van Staveren: “Hoe meer verschillende kritische partijen en tegenargumenten je betrekt bij besluitvorming, hoe beter. Fouten worden namelijk vooral gemaakt wanneer ondernemers blindvaren op hun eigen successen en argumenten. ‘Ik ben al eerder succesvol geweest, dus deze keer ben ik dat ook.’ En dan gaat het mis.”
Quick win: sta eens stil bij de risico’s
Louis Koehorst, senior risicomanager bij Centraal Beheer, komt in zijn dagelijkse werk voortdurend ondernemers tegen bij wie risico’s zijn verworden tot calamiteiten. “De meeste ondernemers weten wel dat risicomanagement belangrijk is, maar ze maken vrijwel nooit tijd voor het onderwerp. Een ‘quick win’ is dan ook om eens stil te staan bij de mogelijke risico’s die het bedrijf loopt. Alles wat je aandacht geeft, wordt tenslotte beter. Doe je dat niet, dan kunnen risico’s makkelijk tot schade leiden. Of dat nu brand is die het bedrijfspand vernietigt, een bedrijfsongeval waarbij een medewerker gewond raakt, een overstroming van de kelder waardoor de daar opgeslagen apparatuur niet meer te gebruiken is, of een grote klant die wegloopt waardoor de bedrijfscontinuïteit gevaar loopt.”

Louis Koehorst: “De meeste ondernemers weten wel dat risicomanagement belangrijk is, maar ze maken vrijwel nooit tijd voor het onderwerp.”
Een calamiteit gebeurt nooit zomaar
Net als Van Staveren meent ook Koehorst dat ondernemers zelf veel kunnen doen om risico’s te minimaliseren. Koehorst: “Een calamiteit gebeurt vrijwel nooit zomaar. Dit is vaak een gevolg van een opeenstapeling van zaken die misgaan. Als een bedrijf de meeste van die risico’s onder controle houdt – en dat kan wanneer het management het bedrijf op de juiste manier aanstuurt en organiseert - is de kans op een incident aanzienlijk kleiner.
‘Een kleine onschuldige handeling kan dan leiden tot een enorme ramp’
Een voorbeeld. Een bedrijf kiest ervoor om brandbaar isolatiemateriaal te gebruiken voor de bouw van een nieuw filiaal omdat dat voordelig en wettelijk toegestaan is. Het hanteert ook nog een niet-rokenbeleid en heeft buiten het pand een rookruimte ingericht. Niets aan de hand, zou je denken. Maar wat nu als het beleid niet gehandhaafd wordt, medewerkers tóch stiekem binnen roken, en iemand een brandende sigarettenpeuk in een prullenbak gooit waar toevallig ontvlambaar materiaal in ligt. In no-time slaat het brandje om zich heen en vat het isolatiemateriaal vlam waardoor het hele pand in lichterlaaie staat. Een kleine onschuldige handeling kan dan leiden tot een enorme ramp.”

Arnoud van der Bend: “Een bedrijfsaansprakelijkheidverzekering dekt de materiële en letselschade ten gevolge van een gebrekkig product wel af. Maar het gebrekkige product zelf is niet gedekt op deze verzekering.”
Aansprakelijk of niet?
Een goede verzekering kan een flinke pleister op de wond zijn, maar lang niet altijd is alle schade verzekerd. “Neem het onderwerp aansprakelijkheid”, zegt Arnoud van der Bend, risicomanager bij Centraal Beheer. “Een bedrijfsaansprakelijkheidverzekering dekt de materiële en letselschade ten gevolge van een gebrekkig product wel af. Maar het gebrekkige product zelf is niet gedekt op deze verzekering. Dit is voor risico van de ondernemer. En een bedrijf dat producten buiten de EU importeert, bijvoorbeeld uit China, en ze hier verkoopt, wordt als producent gezien. Dit leidt ertoe dat dit bedrijf direct aansprakelijk kan worden gesteld voor schade door het gebrekkige product. Niet iedere importeur realiseert zich dat.”
Brand? De helft gaat failliet
Voorbereid zijn en tijdwinst boeken. Dat is wat bedrijven kunnen organiseren voordat er sprake is van een calamiteit. Erik Meijerink, senior adviseur bij Kader, bureau voor kwaliteitszorg, legt uit: “Zodra een risico is verworden tot een ramp, is tijdwinst enorm belangrijk. Hoe sneller een ondernemer zijn bedrijf weer up and running heeft en zijn klanten weer kan bedienen, hoe beter.” Veel ondernemers denken volgens Meijerink dat – omdat ze goed verzekerd zijn – ze een eventuele ramp wel zullen overleven. “Een verzekering vergoedt je pand en machines en betaalt je medewerkers door, maar het vergoedt niet de klanten die voorgoed weglopen omdat je bedrijf te lang dicht blijft. Het is niet voor niets dat ongeveer de helft van de bedrijven alsnog failliet gaat na een brandschade.”

Erik Meijerink: “Steeds meer bedrijven vragen hun leveranciers om garanties in de vorm van een bedrijfscontinuïteitsplan, zodat ze erop kunnen vertrouwen dat de goederen en diensten, ook tijdens een calamiteit, worden geleverd.”
Bedrijfscontinuïteitsplan
Daarom is het volgens Meijerink belangrijk om vooraf een zogeheten bedrijfscontinuïteitsplan (BCP) op te stellen. “Dit draaiboek laat zien wat een ondernemer moet doen ten tijde van een calamiteit en de eerste weken daarna. Steeds meer bedrijven vragen hun leveranciers om garanties in de vorm van zo’n BCP zodat ze erop kunnen vertrouwen dat de goederen en diensten, ook tijdens een calamiteit, worden geleverd. Maar het belangrijkste dat zo’n plan biedt, is tijdwinst. Op het moment dat een calamiteit zich voordoet, heb je tenslotte wel wat anders aan je hoofd dan na te denken over wie de leiding neemt tijdens een crisis, over een alternatieve of nieuwe productielocatie, of over wie tijdelijk je productie kan overnemen. Letterlijk elke seconde telt op zo’n moment en kan het verschil betekenen tussen continuïteit of faillissement van je bedrijf. Het is belangrijk daar vooraf over na te denken.”
Zo ga je een risico te lijf
1. Stel een bedrijfscontinuïteitsplan op
Een bedrijfscontinuïteitsplan (BCP) helpt ondernemers op het moment dat er tóch iets misgaat. In een BCP staat vastgelegd met welke calamiteiten de ondernemer eventueel te maken kan krijgen: bedrijfsongeval, overstroming, brand, schadelijke publiciteit. Dit wordt vastgesteld aan de hand van een ‘bedrijfsimpactanalyse’. Hierin staan de mogelijke risico’s van alle bedrijfsonderdelen en -processen genoemd.
2. Maak een dreigingsanalyse
Per proces vindt ook een dreigingsanalyse plaats waarbij de kans en de impact van het risico worden berekend. Verder legt een ondernemer in zo’n plan vast wie welke acties uitvoert en beslissingen neemt in een noodsituatie. Wie is, kortom, hoofd van het crisisteam? Wie schakelt welke hulp in als er brand uitbreekt of alle elektra uitvalt? En er moet duidelijk zijn wie wat communiceert naar klanten, medewerkers, leveranciers en naar de pers.
3. Werk de scenario's uit
Ook werkt een ondernemer in zo’n BCP een aantal scenario’s uit. Wat als m’n bedrijfspand afbrandt? Welke collega-producent kan dan tijdelijk mijn productie overnemen? Mag ik terugbouwen op dezelfde locatie? Heb ik daar vergunningen voor nodig? Waar moet mijn pand dan aan voldoen?
4. Bedrijfscontinuïteitsplan
Tot slot is het zaak zo’n BCP te testen. Liefst een keer per jaar. De tijdwinst die een bedrijf hiermee boekt, kan grotere en blijvende schades én heel veel narigheid voorkomen.
Risicomanagement breng je het best direct in de praktijk. Heeft u ondersteuning nodig bij het maken van een risicoanalyse of bedrijfscontinuïteitsplan voor uw bedrijf? De ervaren coaches van Centraal Beheer helpen u graag
Alles over ondernemersrisico's
Luister voor meer informatie over ondernemen met risico's naar de wekelijkse radio-uitzendingen van BNR In Bedrijf en de bijhorende podcastserie @Home op: BNR.nl/inbedrijf. Tevens ben je van harte welkom op het BNR In Bedrijf event The Battle, 2 juli in Amsterdam. Meld je aan via: BNR.nl/inbedrijf.
Over deze advertorial
Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met de commerciële afdeling FD Mediagroep Effect. De redactie van Het Financieele Dagblad draagt voor de inhoud van deze pagina geen verantwoordelijkheid.
Over Centraal Beheer
Centraal Beheer is de persoonlijke businesspartner van zakelijk Nederland. Wij helpen ondernemers al meer dan 100 jaar. Met verzekeringen, maar ook steeds vaker met vernieuwende diensten en oplossingen.
Met ons ondernemersprogramma Groeiversneller helpen we ondernemers bijvoorbeeld met het bepalen en realiseren van hun strategische visie. En met Lekker Bezig, de praktische totaalaanpak voor duurzame inzetbaarheid, helpen we werkgevers op weg naar een duurzaam inzetbare organisatie. Ook werken we actief aan oplossingen voor maatschappelijke ontwikkelingen als de verduurzaming van vastgoed en de veranderende behoefte op het gebied van zakelijke mobiliteit.
Door actief samen te werken met ondernemers, partners en netwerken komen we tot interessante en inspirerende inzichten. En zetten we uitdagingen gezamenlijk om in kansen.