In het kort
- IT-bedrijf Centric had samen met een zusterbedrijf beslag laten leggen bij Brigitte van Egten, de ex van eigenaar Gerard Sanderink.
- Opmerkelijk, want het bedrag was exact hetzelfde als dat van een beslag van Van Egten op Gerard Sanderink.
- De rechter heeft een streep door het beslag van Centric gezet.
Het opmerkelijke beslag dat IT-bedrijf Centric - samen met een zusterbedrijf - had laten leggen op een vordering van de ex-vriendin van Centrics eigenaar is gesneuveld. Dat blijkt uit een vonnis dat de rechtbank van Almelo maandag heeft uitgesproken.
De rechter heeft daarnaast dwangsommen opgelegd om een vergelijkbaar beslag in de toekomst te voorkomen. Dit op straffe van €1 mln per overtreding en maximaal €2 mln per gedaagde. Een motivering van het vonnis volgt later deze maand.
Conflict
Gerard Sanderink, die naast Centric ook eigenaar is van onder meer bouwbedrijf Strukton, is al een tijd in conflict met zijn ex-vriendin Brigitte van Egten. Zij was directeur van Sanderinks zonnepanelenbedrijf Dutch Solar Systems (DSS). Volgens Sanderink zou ze in die hoedanigheid onder meer goederen hebben gestolen en fraude hebben gepleegd. Omdat hij onder andere verschillende beschuldigingen bleef uiten die hij niet kon onderbouwen zijn hem verschillende keren dwangsommen opgelegd.
Op dit moment moet Sanderink voor €1,96 mln aan dwangsommen aan zijn ex-vriendin betalen, maar hij weigert die vooralsnog te voldoen. Toen Van Egten daarop bezittingen van de ondernemer wilde gaan veilen, legden zijn bedrijven DSS en Centric plots voor precies hetzelfde bedrag beslag bij Van Egten, waardoor ze de veiling van aandelen niet kon voortzetten.
Het beslag was opmerkelijk. Het IT-bedrijf van Sanderink claimde plots voor tientallen miljoenen aan omzet te hebben misgelopen door Van Egten, bleek vorige week tijdens een zitting. Dat terwijl in het jaarverslag van het bedrijf 'Van Egten' niet wordt genoemd. In een interview met het FD deden ceo Johan Taams en cfo Patrick Rosengarten de zaak nog af als een privékwestie.
'Bijna uniek'
De advocaat van Van Egten, Paul Tjiam van Simmons & Simmons, noemt de zaak 'bijna uniek'. 'Alleen in uitzonderlijke situaties legt een rechter een verbod op om opnieuw beslag te leggen. Dat gebeurt hier, aangezien Centric op basis van een verzonnen claim beslag heeft gelegd bij mijn cliënte. Dit was een oliedomme actie van Centric.'
Het bestuur van Centric laat in een reactie weten te hopen dat er spoedig in goed overleg een eind komt aan het geschil tussen eigenaar Sanderink en Van Egten. Het bestuur laat verder weten de 'feitelijk misplaatste maar niettemin ongelukkige beeldvorming over de kwestie' te betreuren.
Wat is er gebeurd met de Twentse multimiljonair Gerard Sanderink? Hoe kon een ondernemer die jarenlang onverstoord bouwde aan een imperium van zo'n 15.000 medewerkers, betrokken raken bij een reeks conflicten waarin ook zijn bedrijven Strukton en Centric werden meegesleept? Je hoort het in het eerste seizoen van de nieuwe FD-podcast Achter Gesloten Deuren.