Zou Mickey Mouse werkelijk iets zien in dat kwetsbare blauwe vogeltje? The Walt Disney Company is een van de bekende Amerikaanse bedrijven die zijn oog heeft laten vallen op Twitter als we het geruchtencircuit moeten geloven. Bob Iger, de topman van Disney, kent Jack Dorsey goed. De oprichter van Twitter maakt zelfs deel uit van de board van Disney.
Beide heren zijn fenomenen. Iger heeft als voormalig weerman iets weg van de eenvoudige ziel uit Star Wars die is voorbestemd om zich voor het goede in te zetten. In de mythologische filmreeks ontdekt de doodgewone Luke Skywalker een geheime oerkracht in zichzelf.
Oerkracht kwam los
Iger was ooit een gewone sterveling die als kleurloos werd omschreven. Maar een oerkracht kwam in hem los. Hij deed een aantal razend succesvolle overnames. Iger werkte zich niet alleen op tot een van de best betaalde ceo's in de VS. Hij werd op handen gedragen omdat hij nieuwe technologie snel omarmde.
De koersgrafiek van Disney spreekt boekdelen. Het aandeel maakte in tien jaar tijd een indrukwekkende opmars. De betovering van Disney-films zoals Star Wars is niet verbroken. Maar voor veel beleggers is de magie wel zoek. Sinds een jaar presteert het aandeel zwak.
Iger richt zich met zijn strategie op een handvol potentiële winnaars: de ‘tentstokkenstrategie’. Het idee is dat de boel overeind blijft als een storm over raast. Disney draait allang niet meer alleen om bioscoopfilms. Het is een gediversifieerd multimediabedrijf. Het heeft de televisienetwerken ABC en ESPN. Iger nam met groot succes animatiestudio Pixar, Marvel Studios en Lucasfilm over. Het bedrijf heeft de bekende pretparken – tegenwoordig ook één in Sjanghai – en Disney bezit het intellectuele eigendom op de tekenfilmkarakters. De content wordt uitgemolken op televisie, in merchandising, met games én op sociale media.
De tent onderuit trekken
Disney heeft een comfortabele $5 mrd aan contanten in kas. Toch wekt eventuele interesse voor Twitter verbazing. Het bedrijf is een distributienetwerk met een relatief jonge gebruikerspopulatie. Maar het lijkt eerder een wankele pilaar die de tent onderuit kan trekken dan een stevige tentstok. Twitter is zwaar verliesgevend en het aantal gebruikers stagneert. Dat verklaart ook waarom de koers van Disney een tik kreeg toen het gerucht naar buiten kwam.
Het is wel duidelijk dat Iger met zijn Disney naarstig op zoek is naar nieuwe manieren om online kijkers aan zich te binden nu consumenten hun kabeltelevisie de deur uit doen. Maandag werd alweer een ander gerucht tot leven gewerkt: Disney zou lonken naar Netflix. Het bedrijf is drie keer zo duur als Twitter. Je moet maar durven. May the force be with you, Bob.