De voortvluchtige vastgoedondernemer Roger Lips moet zijn curatoren binnen 24 uur toegang geven tot zijn dataroom in externe computers ('de cloud') beheerd bij ICT-bedrijf Detron. Dit op straffe van een dwangsom van maximaal €2 mln.
Dit heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Den Bosch vrijdagmiddag bepaald in een kort geding dat de curatoren hadden aangespannen tegen Detron en tegen het bedrijf Phoenix. Dat laatste is een entiteit die Lips en zijn vrouw onlangs hebben gecreëerd als regisseur voor alle geautomatiseerde administratie van zijn omvangrijke vastgoedconcern Lips Capital Group.
Dataroof
De curatoren betichtten Lips van 'een grote dataroof'. Zijn vehikel Phoenix heeft volgens hen opzettelijk alle boekhouding van zijn bedrijven op Detron-computers laten zetten, zodat de curatoren er niet meer bij zouden kunnen.
De Bossche rechtbank geeft de curatoren nu gelijk. Dit vonnis van vrijdag past in een reeks uitspraken waarin rechters oordelen dat Lips zijn curatoren ten onrechte informatie onthoudt.
Fraude
De curatoren vrezen dat Lips een grote faillissementsfraude uitvoert. Ze wensen inzage in de boekhouding van de Lips-bedrijven om de rechtmatigheid van transacties te kunnen onderzoeken.
Alleen al het persoonlijke bankroet van Lips laat een schuld achter van circa €100 mln. Zijn vastgoedbedrijf was op papier €1,2 mrd waard. In totaal heeft Lips naar schatting zo'n €800 mln bij elkaar geleend. Nadat Lips voor een tweede keer op bevel van de rechtbank gegijzeld dreigde te worden wegens gebrek aan medewerking aan de afwikkeling van zijn boedel, is Lips naar het buitenland gevlucht.
Hij zit nu in Dubai met zijn gezin. Van daaruit dirigeert hij volgens de curatoren via stromannen nog steeds een groot deel van het beleid van de Lips Groep.