Musea te vol, rijen te lang? Kies dan voor de relatief onbekende stadspaleisjes van particuliere stichters. Ze hebben vaak een bijzondere ontstaansgeschiedenis en bevatten onvermoede schatten.
Sammlung Oskar Reinhart in Villa Römerholz Winterthur, Zwitserland
Kleur en licht, dat waren voor ondernemer Oskar Reinhart de belangrijkste parameters in de kunst. En dus verzamelde hij Van Gogh, Renoir, Cézanne en hun ‘voorlopers’. Zijn villa Am Römerholz is nog precies zoals hij die in 1965 naliet.
Dit beeld in de tuin, ‘Grote knielende wasvrouw’, uit 1917, is van Renoir samen met beeldhouwer Richard Guino. Reinhart verzamelde ook kunst uit het Duitstalige gebied. Die is te zien in het centrum van Winterthur.
Davids Samling Kopenhagen
Links: Een spectaculaire verzameling islamitische kunst van de 7de tot de 19de eeuw, midden in Kopenhagen! Advocaat Christian Ludvig David maakte bij leven al een museum voor zijn bijzondere collectie.
Deze gegraveerde bronzen piëdestal voor een lamp komt uit de 12de eeuw en is Egyptisch. Daarnaast bevat Davids Samling (Davids verzameling) Europese kunst uit de 17de tot de 19de eeuw, en werk van Deense modernisten.
Wallace Collection Londen
Rechts: De vier markiezen van Hertford en Sir Richard Wallace, zoon van de vierde markies, hadden wat te besteden. Rubens, Titiaan, Van Dyck, Hals, Potter, Velázquez, Fragonard, Watteau, Canaletto, Turner, Delacroix, vijf Rembrandts, het houdt niet op. Daar boven dat kastje, dat is een Rembrandt. Hij schilderde zijn zoon Titus in 1657.
Dulwich Picture Gallery Londen
Links: In 1795 werd Polen door zijn buurlanden opgedeeld en hield het op te bestaan. Koning Stanislaus Augustus kon de collectie kunst die hij bij twee Londense kunsthandelaren had besteld niet meer betalen. Niemand anders had interesse. Nou, dan maken we er toch een museum van? Het landelijk gelegen Dulwich bezit onder meer een prachtige Rembrandt.
Wellington Museum/Apsley House Londen
Rechts: De eerste hertog van Wellington was een echte held, die jaarlijks zijn overwinning op Napoleon vierde met spectaculaire diners. Zijn huis aan Hyde Park Corner zit tjokvol giften van dankbare Europese vorsten, en daartussen hangt de kunst (Goya, Titiaan, Velázquez) uit het bezit van de Spaanse koning die hij tijdens een veldtocht van Jozef Bonaparte (Napoleons oudste broer) had afgepakt.
Dit is Wellingtons zwaard, dat hem in 1815 in Waterloo zo goed van pas kwam.
Om te kunnen reageren moet u ingelogd zijn.
Inloggen