Louis Hoeks
Amsterdam
Axel Miller, de omstreden oud-topman van bank-verzekeraar Dexia, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van autobedrijf D’Ieteren. Miller volgt deze zomer Jean-Pierre Bizet op, die het Belgische bedrijf acht jaar lang leidde. Het vertrek vindt plaats onder druk van de familie D’Ieteren, die nog altijd een belangrijk aandeelhouder is van het beursgenoteerde bedrijf. D’Ieteren is vrijwel volledig eigenaar van autoruithersteller Belron (bekend van Carglass) en bezit de grootste autodealer (onder meer Volkswagen) van het land.
Een belangrijke opdracht voor de 47-jarige Miller wordt het zoeken van een bestemming voor de oorlogskas van € 412 mln die D’Ieteren anderhalf jaar geleden overhield aan de verkoop van zijn belang in autoverhuurder Avis Europe. In België heerst veel scepsis over de benoeming. Miller wordt medeverantwoordelijk gehouden voor de immense verliezen bij Dexia, die vooral ontstonden door een reeks slechte overnames. Het concern werd met vele miljarden gemeenschapsgeld gered en sterk uitgekleed. D’Ieteren verloor vrijdag op zeker moment € 80 mln aan beurswaarde, ook door tegenvallende kwartaalresultaten. Op de website van de Vlaamse zakenkrant De Tijd verwijzen veel lezers boos naar Millers verleden.
Miller, die in 1965 werd geboren in de Brusselse gemeente Ukkel, gold als een briljante advocaat. Via zijn werk voor Clifford Chance leerde hij Dexia-topman Pierre Richard kennen. Die verleidde hem in 2001 tot een overstap naar Dexia. In 2006 volgde hij zijn beschermheer Richard op, toen die moest vertrekken na de mislukte acquisitie van de Italiaanse bank Sanpaolo IMI. De Franse president Nicolas Sarkozy eiste in ruil voor miljardensteun aan Dexia in 2008 het hoofd van Miller. Pas drie jaar na zijn vertrek bleek, bij een nieuwe reddingsoperatie, de ware omvang van de problemen bij Dexia. Miller was toen de hoogste baas van effectenhuis Petercam, dat hij vorig jaar weer verliet.
Axel Miller wordt medeverantwoordelijk gehouden voor de enorme verliezen bij Dexia
Axel Miller