Roche doet vijandig bod op Illumina
Roche doet een vijandig bod van $ 5,7 mrd (€ 4,4 mrd) op Illumina, een Amerikaanse producent van machines voor DNA-onderzoek.
Roche doet een vijandig bod van $ 5,7 mrd (€ 4,4 mrd) op Illumina, een Amerikaanse producent van machines voor DNA-onderzoek.
De kans bestaat dat het bod van het Zwitserse farmaconcern te laag is. Want de koers van het aandeel Illumina schoot gisteren in New York dwars door de $ 44,50 die de Zwitsers per aandeel willen neerleggen. Sterker nog, de $ 55 per aandeel Illumina die gisteren de borden van de Nasdaq sierde, betekent dat Roche er nog een flinke schep bovenop moet doen.
De topman van Roche, Severin Schwan, stelde in het begeleidende persbericht dat zijn bod een reële afspiegeling is van de waarde van zijn Amerikaanse overnameprooi. Roche heeft meermalen geprobeerd om met Illumina tot overeenstemming te komen, maar volgens Schwan weigerden de Amerikanen iedere structurele dialoog. De premie die Roche de aandeelhouders biedt, zou hen over de streep moeten trekken, zo denkt Schwan.
Toenadering grondig bestuderen
Maar dat was voordat de beurzen in de VS gisteren openden, en het vijandige bod van Roche nog een premie bood van meer dan 40% ten opzichte van de gemiddelde koers van Illumina over de afgelopen drie maanden.
In een eerste reactie op de poging van Roche om buiten Illumina om de aandeelhouders te benaderen, adviseerde het bestuur van Illumina hen om niet in actie te komen, totdat het een advies uit heeft gebracht. Intussen belooft het bestuur van Illumina de toenadering van Roche grondig te bestuderen.
Vorige deals van Roche
Het bestuur van Illumina, bijgestaan door Goldman Sachs, zal waarschijnlijk ook kijken naar de vorige deals van Roche. Nadat het Zwitserse bedrijf in 2002 zijn vitamines aan het Nederlandse DSM had verkocht, besloot het zich te richten op medicijnen tegen onder andere kanker, biotechnologie en onderzoeksapparatuur.
Zo kocht Roche, dat op een jaaromzet van ZFr 47,5 mrd een winstmarge behaalt van 35%, in 2007 het Amerikaanse Ventana en legde het in 2009 $ 46,8 mrd neer voor de, eveneens Amerikaanse, biotechreus Genentech.
Beide keren moest Roche zijn eerste bod verhogen, in het geval van Genentech zelfs twee keer, voordat het de aandeelhouders over de streep had.