Een Nederlandse handelsmissie staat op het punt om naar India te vertrekken, net nu het Indiase economische wonder zijn glans verliest. Nederlandse ondernemers die al in het land actief zijn, hopen vooral op stabiliteit.
Colourbox
Voor Nederlandse bedrijven zijn er voldoende mogelijkheden in India, zo houdt minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Handel de bedrijven voor die komende week met haar naar India afreizen. Op het gebied van voedselproductie bijvoorbeeld, die met behulp van Nederlandse technologische kennis de komende vijf jaar moet worden verdubbeld.
Of in de weg- en waterbouw: India is berucht om zijn slechte infrastructuur. Biotechnologiebedrijf Paques uit Balk, fabrikant van biogasinstallaties voor de chemische en voedingsindustrie, staat op het punt om te starten met een productiefaciliteit in India. ‘Het is een mooi moment om nu in India te investeren’, aldus directeur Rob Heim.
Handelsmissie
Er is Nederland veel aan gelegen om in India goed op de kaart te staan. De voorbije twee jaar zijn de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag alle drie met een handelsmissie meegegaan naar het Aziatische land. Dat komt doordat India een steeds belangrijkere handelspartner wordt.
Volgens cijfers van de Indiase ambassade in Den Haag had de handelsstroom tussen de twee landen vorig jaar een omvang van €6,4 mrd. Dat is een stijging van 17% ten opzichte van 2011, en een ruime verdrievoudiging ten opzichte van 2005. Bedrijven waaronder baggeraar Arcadis, techconcern Philips en voedingsmiddelenproducent Unilever zijn al actief in het land, sommige al decennia.
Toch zullen de bedrijven in het reisgezelschap van Ploumen de afgelopen weken met een schuin oog naar de onstabiele economische situatie in het land hebben gekeken. Nu de roepie sinds 1 april 21,5% van zijn waarde heeft verloren ten opzichte van de euro, de economische groei is gedaald tot onder de 5% en de regering vooral opvalt door passiviteit staat het land er in de financiële wereld slecht op.
Facturen in euro's
Met name de forse waardedaling van de Indiase munt kan Nederlandse bedrijven tegenwerken: het is voor Indiase bedrijven nu duur om producten uit Nederland te importeren.
Grote bedrijven als Philips en Unilever willen niet zeggen hoe de problemen van India hun activiteiten beïnvloeden. Het Friese watertechniekbedrijf Hubert Stavoren wil dat wel. Dankzij lessen uit het verleden geeft de val van de roepie vooralsnog geen problemen.
‘We zijn al eens gestruikeld over de wisselkoersen’, zegt projectleider Hendrik Jacobs. ‘Een jaar of tien geleden spraken we geen vaste prijs af en viel de prijs in roepies soms mee, maar soms ook tegen. Op een gegeven moment, bij een opdracht van €2,5 mln voor beluchters voor waterzuiveringsinstallaties, viel het resultaat wel erg tegen. Daar hebben we van geleerd: nu factureren we alles in euro’s.’
Opdrachten mislopen
Ook Howden Thomassen Compressors uit Rheden maakt de rekeningen op in euro’s. Daardoor kampt het bedrijf nu wel met een slechtere concurrentiepositie, vertelt marketingmanager Sietse Bootsma van de Gelderse compressorfabrikant. ‘We hebben er indirect last van omdat we in India niet in roepies factureren en er niet lokaal produceren. Onze concurrenten doen dat wel en die hebben daardoor een gunstigere positie.’
Volgens Bootsma kan de koersval van de roepie de reden zijn om India links te laten liggen: zijn bedrijf loopt nu opdrachten mis, al speelt ook mee dat de lokale regelgeving bedrijven bevoordeelt die lokaal produceren. ‘Voor ons is India niet de belangrijkste markt, dus nu de omstandigheden er zo moeilijk zijn, gaan we het een en ander heroverwegen. Dan kan het zomaar zijn dat we de Indiase projecten een tijdje overslaan.’
Profijt
De goedkope roepie valt niet voor iedereen slecht uit. Ingenieursbureau Van Boxsel uit Amsterdam startte ooit een back-officekantoor in Bombay. Tegenwoordig is het ook actief op de Indiase bouwmarkt. ‘Wij hebben nu direct profijt van die goedkope roepie’, zegt directeur-eigenaar Willem van Boxsel. ‘Onze euro’s zijn meer waard, dus we zijn veel minder geld kwijt aan de huur van ons pand in Bombay en aan salaris voor ons personeel daar.’
Toch is Van Boxsel eigenlijk niet blij met de voor hem gunstige wisselkoers. ‘Op de langere termijn ondermijnt dit de economische stabiliteit. De inflatie zal oplopen, de looneisen worden hoger. Mensen hebben minder te besteden en dat remt de economische groei. Dan zullen wij dus ook minder opdrachten krijgen.’
Raju Joseph Pulikkunnel is echter een stuk positiever over de effecten op lange termijn. Pulikkunnel leidt de Indiase vestiging van machinefabrikant Aarding Beheer uit Nunspeet. Hij exporteert machines naar Europa en heeft dus ook profijt van de goedkope roepie. ‘De import in India is nu duur en dat heeft het land nodig. Onze binnenlandse productie is helemaal stilgevallen doordat de import uit China zo goedkoop was. Nu heeft India de kans minder afhankelijk van het buitenland te worden.’
Kansen India
KLM
Luchtvaartmaatschappij KLM is dit voorjaar een strategische samenwerking gestart met Etihad uit de Verenigde Arabische Emiraten. Dat klinkt nog niet echt Indiaas, maar het getuigt van een vooruitziende blik van de KLM-bestuurders. Want inmiddels heeft Etihad als eerste buitenlandse investeerder een aandelenbelang genomen in de Indiase luchtvaartmaatschappij Jet Airways. Hierdoor ligt de Indiase miljardenmarkt straks open voor KLM.
Unilever
Voedingsconcern Unilever is met zijn dochterbedrijf Hindustan Unilever Limited (HUL) een van de belangrijkste spelers op de Indiase levensmiddelenmarkt. Deze zomer breidde Unilever zijn belang in HUL uit van 52,5% tot 67,3%. Dat kostte Unilever bijna €2,5 mrd. Aandelen HUL staan ook genoteerd op de Indiase beurs. De koers heeft niet te lijden onder de economische tegenwind. Omgerekend naar euro’s daalt de beurswaarde van HUL wel.
Philips
India vertegenwoordigde in 2012 een omzet van €777 mln voor Philips. Begin 2011 acquireerde topman Frans van Houten er Preethi, een grote lokale partij op het gebied van keukenmachines en andere apparatuur. Vóór de acquisitie kende het bedrijf jarenlang groeipercentages tot 30%. In 2012 opende Philips in de stad Pune een productietak voor medische scanners, bedoeld voor de lokale markt. Sinds 2000 heeft Philips al een onderzoekslab in Bangalore.
DSM
Voor chemie- en healthcarebedrijf DSM is de netto-omzet in India nog beperkt (€163 mln, 2% van het totaal). Maar het bedrijf verwacht veel groei in Azië en verplaatste hierom vorig jaar het hoofdkantoor van Engineering Plastics van Limburg naar Singapore. Ook de vraag naar medicijnen zal stijgen. DSM heeft drie Aziatische fabrieken voor de productie van antibiotica, waarvan een in India. Er werkten vorig jaar 541 DSM-medewerkers in het land.