Havenbedrijf Rotterdam (HbR) neemt voor €75 mln een belang van 30% in de Braziliaanse haven Pecém. De overslag in Pecém groeit snel en HbR verwacht dat de haven uitgroeit tot een industrieel en logistiek knooppunt voor Noordoost-Brazilië.
Volgens HbR bieden de groeiambities van Pecém 'kansen voor internationale handelsstromen en investeringen vanuit Europa'. In een toelichting donderdag zegt de havenbeheerder verder dat de rijkdom aan grondstoffen in Brazilië een rol heeft gespeeld in de investeringsbeslissing.
Prioriteit
Brazilië is een van de prioriteiten in het internationale beleid van HbR, zo valt te lezen in een brief aan de gemeenteraad van Rotterdam. De gemeente heeft een belang van 70% in HbR en wil de investering goedkeuren. Ook het Rijk (30%) is van zins zijn goedkeuring te geven.
'Nederland is de vierde exportmarkt voor Brazilië en een belangrijke investeerder in Brazilië', aldus burgemeester Aboutaleb in de brief. 'Braziliaanse exportproducten, vooral grondstoffen en fruit, worden voor een groot deel via de haven van Rotterdam naar Europa geëxporteerd.'
Pecém noteerde in 2017 een overslag van 16 mln ton. In de afgelopen tien jaar bedroeg de gemiddelde jaarlijkse groei 22%. Volgens HbR kan de overslag van de haven door de groei van de economie toenemen naar 45 mln ton in 2030.
Concurrenten
Bas Kuipers, havendeskundige bij de Erasmus Universiteit, is positief over de Braziliaanse acquisitie. 'Brazilië is groot in de export van agrarische producten, zoals fruit. Dat is van belang voor de grote koelhuizen in de Rotterdamse haven. Ook is het land groot in de export van biomassa.'
Volgens hem is dit een investering voor de lange termijn. De onderzoeker wijst op Chinese rederijen en de Antwerpse haven. 'De Chinezen kopen zich overal ter wereld bij havens in. Ook Antwerpen is internationaal actief.' Met het Braziliaanse belang richt HbR zich op de Noord-Zuidhandel, terwijl het traditioneel meer is gericht op de route van Oost naar West.
Zeggenschap
Castelein verwacht in september een principebesluit te ondertekenen met Ceará, de deelstaat waarin Pecém ligt. HbR krijgt zeggenschap over strategische beslissingen en posities op het niveau van de directie, management en de raad van commissarissen.
De Rotterdamse haven is in Brazilië verder nog betrokken bij Porto Central, een nog in ontwikkeling zijnde nieuwe haven in de staat Espírito Santo, en onderhoudt relaties met Sao Paulo, Santos en Rio de Janeiro.
HbR heeft ook een belang in de haven van Sohar (Oman) en adviseert in Indonesië. Het belang in Sohar is volgens een woordvoerder winstgevend.