De regio Eindhoven vormt de groeimotor van Zuid-Nederland. Van alle 146 FD Gazellen uit Noord-Brabant, Zeeland en Limburg komt bijna een kwart uit die regio. Dat bleek tijdens de tweede uitreiking van de FD Gazellen 2018 in het Evoluon in Eindhoven.
Met 146 snelle groeiers is Zuid-Nederland verantwoordelijk voor een vijfde van de totaal 680 FD Gazellen. De titel FD Gazelle wordt uitgereikt als beloning voor een bovengemiddelde groei van ten minste 20% over de laatste drie boekjaren.
Regionale focus
Werken in de Kempen, de Gouden Gazelle-winnaar in de categorie kleine bedrijven, richt zich puur op de gelijknamige Nederlands-Belgische regio. De onderneming uit Hapert startte aanvankelijk als recruitmentbureau, maar lanceerde al snel een lokale vacaturesite. ‘Klanten gaven aan mensen te willen zoeken in de regio, zodat de werknemers niet kilometers hoeven te rijden’, zegt oprichter Lieke van Loon.
Ondanks de beperkte focus, groeit het bedrijf als kool. ‘We zien telkens nieuwe bedrijfsmodellen, want we kunnen heel veel vragen beantwoorden van ondernemers. Dan moet je toch focus houden op datgene waar je voor gekozen hebt’, aldus Van Loon. ‘Het gaat ons niet om groei, maar ook dit jaar zien we een toename van 40%.’
Alleen mkb
De Gouden Gazelle voor middelgrote ondernemingen ging naar Grizzly New Marketing. Het online marketingbureau uit Breda dankt zijn groei naar eigen zeggen aan meerdere factoren. Zo is er een continue focus op een betere dienstverlening en klanttevredenheid. Verder is gewerkt aan een verbreding van het dienstenaanbod en zijn actief nieuwe klanten geworven.
Over FD Gazellen
Ieder jaar reikt Het Financieele Dagblad de FD Gazellen Awards uit aan bedrijven die ten minste 20% in omzet zijn gegroeid over de afgelopen drie boekjaren. Bovendien zijn de FD Gazellen in het laatste jaar van de onderzochte periode winstgevend. Dit jaar zijn de regels aangescherpt en is de ondergrens van de omzet verhoogd. Om mee te kunnen doen is een minimumomzet van €250.000 vereist. De drie omzetcategorieën zijn nu: klein (€250.000 tot €2 mln), middelgroot (€2 mln tot €10 mln) en groot (meer dan €10 mln). Verder is de rangschikking aangepast. Naast omzetgroei wordt dit jaar ook de groei van het personeel en de winstmarge meegewogen.
Directeur René Smidt: ‘Wij richten ons juist op kleine mkb’ers en proberen hen “value for money” te bieden.’ De mooiste klussen zijn volgens hem de kleine bedrijven die als eenpitter beginnen en vervolgens elk jaar verdubbelen in omzet. ‘Daar hebben we er een heleboel van’, lacht Smidt. ‘Dat gaat van marktkoopmannen tot hoveniers.’
Alles standaardiseren
Tuinmaximaal kreeg de Gouden Gazelle in de categorie grote bedrijven. Het Eindhovense bedrijf verkoopt via een eigen webwinkel terrasoverkappingen en glazen schuifwanden in Europa. Zij hebben de productketen verkort en vormen de enige tussenschakel tussen de fabriek en de consument.
‘Onze producten zijn vooral gemaakt als een bouwpakket’, legt directeur Ivo van Maris uit. ‘We komen nog wel bezorgen, maar mensen kunnen het zelf in elkaar zetten. Er zit een goede handleiding bij.’ Het bedrijf groeit naar eigen zeggen vooral door de focus op standaardisatie. Daarnaast helpt de economie ook een handje, moet Van Maris bekennen. ‘Het is een sterke markt, dus het blijft booming business.’