Nederlandse bouwers van (super)jachten investeren zeker enkele tientallen miljoenen euro's in nieuwe productiehallen, droogdokken en loodsen. De jachtenbouwers spelen in op de groeiende vraag van rijke klanten naar langere en luxueuzere jachten.
Nederlandse jachtenbouwers hadden eind vorig jaar volgens de maritieme branche-organisatie Netherlands Maritime Technology voor €4,1 mrd aan orders in portefeuille. Hiswa Holland Yachting Group, de branche-organisatie van jachtenbouwers, zegt dat 2019 'een gouden jaar' wordt voor de Nederlandse superjachtbouwsector.
Opschalen
'Nederlandse bedrijven schalen steeds verder op. Ze bouwen grotere en luxueuzere jachten. Wereldwijd steeg het marktaandeel bij de jachten groter dan dertig meter vorig jaar tot 32%', zegt exportmanager Jeroen Sirag van Hiswa Holland Yachting. De gemiddelde waarde van een in Nederland gebouwd superjacht nam vorig jaar met bijna €30 mln toe tot €86 mln.
Lees ook
Amsterdam wil 'superyacht hub' worden en haalt Royal Huisman aan boord
Tal van bedrijven in de sector investeren in nieuwe faciliteiten of breiden bestaande vestigingen uit. Zo vestigt Royal Huisman uit het Overijsselse Vollenhove, bouwer van het grootste aluminium(zeil)jacht ter wereld, zich voor langere tijd in de Amsterdamse havenregio.
Forse investering
Royal van Lent, partner in het samenwerkingsverband Feadship, neemt deze week officieel een nieuwe scheepshal van circa 5500 m², met een hoogte van 28 meter en inclusief een droogdok, in gebruik. De faciliteit in het Amsterdamse Westelijk Havengebied, een investering van enkele tientallen miljoenen, kan daardoor luxe jachten tot 160 meter bouwen en onderhouden.
Oceanco in Alblasserdam, een van de grote jachtenbouwers met buitenlandse investeerders achter zich, kocht begin mei de voormalige scheepswerf in Zwijndrecht van het maritieme bedrijf Heerema Fabrication Group (HBG). Heerema sloot eind vorig jaar de vestiging in verband met de crisis in de offshore-sector.
'Groot verlies'
De Zwijndrechtse wethouder Tycho Jansen (economie, financiën) is blij met de komst van Oceanco. 'Het vertrek van Heerema, vele tientallen jaren een toonaangevende werkgever, was een groot verlies. Daarnaast is de werf een ‘landmark’ voor Zwijndrecht; de loodsen zijn al vanaf Rotterdam te zien.' Volgens Jansen zal Oceanco voor meer nieuwe banen gaan zorgen dan de tachtig die bij Heerema verloren gingen.
Oceanco breidt ook zijn werf in Alblasserdam uit. Het college van burgemeester en wethouders stemde daar al mee in. 'Door het verlenen van de omgevingsvergunning blijft bestaande en toekomstige werkgelegenheid in Alblasserdam en de Drechtsteden behouden', aldus de gemeente. Vanuit de plaatselijke bevolking zijn er nog wel protesten: door de verhoging van het dak van de fabriekshal zouden de overburen minder zonlicht krijgen.
Amels, onderdeel van het Damen-concern, breidde onlangs de capaciteit sterk uit in Vlissingen-Oost (Sloegebied), waardoor de Zeeuwse jachtenbouwer inmiddels een tweede productiefaciliteit heeft. Amels zegt het nog nooit zo druk te hebben gehad, met zestien fysieke projecten onder beheer.
Consolidatieslag
Blijft het goed gaan als zoveel jachtenbouwers, ook in het buitenland, tegelijkertijd hun capaciteit uitbreiden? Jan-Bart Verkuyl, directeur van scheepsbouwer Royal van Lent, waarschuwt voor teveel optimisme. 'De wereldwijde markt voor jachten groter dan dertig meter groeit niet of nauwelijks meer. Nederland wint marktaandeel, maar internationaal wordt de concurrentie groter. Een consolidatieslag is al gaande en die zet zich voort. De top tien van jachtenbouwers heeft wereldwijd al een marktaandeel van 65%. In Nederland zijn de afgelopen jaren ook diverse kleinere spelers van het toneel verdwenen.'