• Mijn nieuws
    • Net binnen
      • Overzicht
      • Nationaal
      • Internationaal
      • Analyse
      • Rente en valuta
      • Grondstoffen
      • Derivaten
      • Beleggingsfondsen
      • Indices
      • Obligaties
    • Krant
    • Podcasts

      • SECTIES

      • Economie
      • Politiek
      • Bedrijfsleven
      • Financiële markten
      • Samenleving
      • Tech & Innovatie
      • Opinie

    • FD PERSOONLIJK
  • Home
  • Mijn nieuws
  • Net binnen
    • Overzicht
    • Nationaal
    • Internationaal
    • Analyse
    • Rente en valuta
    • Grondstoffen
    • Derivaten
    • Beleggingsfondsen
    • Indices
    • Obligaties
  • Krant
  • Podcasts
  • Abonneren
    • Abonneren Inloggen

      Service & Contact
Close sub menu
Close sub menu
17 dec '19 18:10

Van der Leegte: Chinese bussen kosten banen in Nederland

Bert van Dijk
Bert van Dijk

Recente orders in Nederland voor Chinese bussen zullen leiden tot het schrappen van banen bij de Nederlandse bussenmaker VDL Groep. Daarvoor waarschuwt eigenaar Wim van der Leegte in een ingezonden stuk in het FD.

Wim van der Leegte, eigenaar van de Nederlandse bussenmaker VDL Groep.
Wim van der Leegte, eigenaar van de Nederlandse bussenmaker VDL Groep. Foto: Julius Schrank/Hollandse Hoogte

Van der Leegte reageert onder andere op de recente order voor 259 elektrische bussen die vervoersbedrijf Keolis heeft gegund aan het Chinese BYD. VDL Groep was ook in de race.

Ongelijk speelveld

Het steekt Van der Leegte dat orders naar China gaan en zo werkgelegenheid weg wordt getrokken. Volgens hem is er sprake van een ongelijk speelveld. 'Los van de schaalvoordelen, goedkopere lonen en veelal toegepaste overheidssteun, betalen Chinezen in Europa nauwelijks importheffingen voor hun producten, terwijl Europa met stevige importheffingen wordt geconfronteerd', schrijft Van der Leegte.

De in totaal ruim 400 nieuwe Chinese bussen die in Nederland gaan rijden de komende jaren vertegenwoordigen volgens Van der Leegte 'ongeveer 800 manjaren werk, exclusief uitbesteed werk en onderzoek en ontwikkeling bij toeleveranciers en kennisinstellingen.'

China-strategie

In het geval van de 259 Chinese bussen heeft VDL naar eigen zeggen niet kunnen rekenen op ondersteuning van de provincie Overijssel, dat de concessie had uitgeschreven. 'Terwijl wij precies een jaar geleden met de overname van Siemens Hengelo ongeveer 450 banen voor de Nederlandse hoogwaardige industrie hebben weten te behouden. Bij onze bedrijven in Overijssel werken ongeveer duizend medewerkers en wij investeren de komende twee jaar voor zeker €70 mln in deze regio.'

In zijn gepresenteerde China-strategie stelde het kabinet dit jaar dat China zich schuldig maakt aan handelspraktijken die een gelijk speelveld verstoren. 'Ondertussen worden in hetzelfde jaar 415 elektrische bussen aangekondigd die op onze nationale wegen gaan rijden. Wie het nog begrijpt, mag het zeggen', aldus VDL-topman Van der Leegte.

Laatste nieuws

06:00 Chili moet zijn koperindustrie redden: voor zichzelf en de energietransitie 28 mei Erdogan wint Turkse presidentsverkiezingen 28 mei Vliegtuig van Chinese makelij heeft eerste vlucht succesvol afgerond 28 mei 'Grootste drone-aanval op Kiev sinds begin van de oorlog' 28 mei ECB waarschuwt voor inflatie door klimaatverandering
Lees al het laatste nieuws image/svg+xml

Meer ondernemen

7 min leestijd • Achtergrond

Unilever: 'Critici vinden ons te woke; toch kunnen wij winnen'

5 min leestijd

Moet het nieuwe kantoor er wel komen nu iedereen wil thuiswerken?

4 min leestijd

'Snel extra steun nodig voor groene waterstof'

3 min leestijd

Fusie- en overnamemarkt gaat richting $4000 mrd


  • FD Redactie
    FD Gazellen
    FD Henri Sijthoff Prijs
    Werken bij FD
    Colofon
  • Algemene voorwaarden
    Privacy
    Cookies
    Copyright
    Responsible disclosure
  • Service & contact
    Account aanmaken
    Hulp bij inloggen
    Mijn FD
    Adverteren
  • Abonnementen
    Groepslicenties
    Nieuwsbrieven
    Podcasts
    FD App
  • Vacatures
  • FD Mediagroep
    BNR Nieuwsradio
    Company.info
    Energeia
    Pensioen Pro
    Impact Investor
    Investment Officer
image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml
 |   | 
© 2023 Het Financieele Dagblad B.V. – alle rechten voorbehouden.
KVK-nummer: 33176422
BTW-nummer: NL006407122B01